Microsoft

IDC: W 2020 roku sprzeda się tylko milion telefonów z Windows. Czy będzie aż tak źle?

Jakub Szczęsny
IDC: W 2020 roku sprzeda się tylko milion telefonów z Windows. Czy będzie aż tak źle?
25

IDC zaprezentowało nowe prognozy odnośnie sprzedaży telefonów komórkowych do 2020 roku. Oczywiście, cały czas na szczycie zestawienia są telefony z Androidem, daleko za nimi iOS. Na samym dnie natomiast znajdują się urządzenia z Windows, które mają w tym roku wygenerować niespełna milion sprzedanych sztuk. Brzmi bardzo źle, ale czy to rzeczywiście dobra prognoza?

Microsoft wynosi się z rynku smartfonowego po to, aby wejść w niego ponownie - z zupełnie inną strategią. Zabawa na rynkach: konsumenckim i biznesowym się nie udała i marka Lumia jest powoli wygaszana. Eksperci są zgodni i najprawdopodobniej zastąpi ją Surface wraz z supertelefonem, który oczekiwany jest w okolicach drugiej połowy 2017 roku. Mityczny Surface Phone jest na sto procent testowany wewnątrz Microsoftu i nawet znana jest specyfikacja jednego z takich sprzętów. Trzeba dodać, że ta może się odrobinę różnić po jego premierze.

W obliczu nowych informacji na temat planów Microsoftu, można by uznać prognozy IDC za co najmniej pesymistyczne dla giganta. Weźmy pod uwagę jednak to, że Microsoft prawdopodobnie nie będzie uczestniczył w powszechnym wyścigu na rynku smartfonowym, tylko dostarczy profesjonalnych rozwiązań do firm. Urządzenia sygnowane marką Surface będą bardzo wydajne, drogie, zaoferują wyspecjalizowane rozwiązania (Continuum), a nawet emulację dla aplikacji desktopowych. To, że Microsoft sprzeda ich "tylko" milion, w kontekście takich sprzętów można poczytywać nie jako porażkę, lecz w miarę udaną ofensywę w swojej niszy.

Oczywiście, do całej rodziny Surface smartfonom będzie daleko. Milion hybryd Microsoft sprzedaje w jeden kwartał (a potrafi wykręcić więcej). Weźmy jednak pod uwagę wysycenie rynku smartfonami i dowiemy się, dlaczego nie powinniśmy się spodziewać cudów po Microsofcie.

Mam jednak nadzieję, że dla giganta będzie to bodziec do usprawniania swojego oprogramowania, również na urządzeniach, które już mają Windows 10 Mobile. Użytkownicy skarżą się na niekoniecznie dobrze działające oprogramowanie oraz słabą jakość aplikacji. Z tym drugim walczyć będzie trudno, bowiem brak ambicji Microsoftu na uzyskanie choćby godnej pozycji na rynku smartfonowym, właściwie przekreśla szanse na to, że w Sklepie pojawią się ciekawe propozycje od deweloperów, a dotychczasowe oprogramowanie będzie rozwijane. Cokolwiek się nie zdarzy, trzeba pożegnać się z Windows 10 Mobile takim, jakiego znamy - nie pomogą nawet liczni partnerzy OEM-owi. Natomiast, wszystkie oczy, niegdyś zwrócone na tę platformę, muszą teraz wnikliwiej popatrzeć na Microsoft, który w przyszłym roku powinien nas zaskoczyć. Jednak, Surface Phone nie uratuje ani Lumii, ani Windows 10 Mobile. Problem tego systemu mobilnego wynika z zupełnie czego innego - pojawił się za późno, a po drodze dobiły go bardzo złe decyzje, a także ostatecznie, falstart nowych flagowców Microsoftu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu