Microsoft

Wyciekła specyfikacja Surface Phone'a. To będzie naprawdę potężny sprzęt

Jakub Szczęsny
Wyciekła specyfikacja Surface Phone'a. To będzie naprawdę potężny sprzęt
116

Od pewnego czasu sporo mówi się o Surface Phone'ie od Microsoftu. Wcześniej mówiliśmy o urządzeniu Della, które świetnie wpasowywało się w ideę totalnego smartfona z Windows 10 Mobile na pokładzie. Po słowach Nadelli można wnioskować, że Microsoft jeszcze raz będzie chciał poruszyć rynek smartfonowy, a tymczasem, pojawiają się nowe informacje na temat Surface Phone'a.

Nie jeden Surface Phone, a dwa

Microsoft prawdopodobnie wystartuje z dwoma urządzeniami, minimalnie różniącymi się między sobą specyfikacją techniczną. Oczywiście, obydwa smartfony będą w stanie uruchamiać aplikacje desktopowe, zapewne za pomocą mechanizmu CHPE, który szerzej opisywaliśmy na podstawie domniemań Mary Jo Foley. Jak wskazuje źródło Nokia Power User, nie będzie możliwe uruchamianie aplikacji desktopowych bezpośrednio na ekranie telefonu. To jednak będzie możliwe za pomocą rozszerzonego trybu Continuum.

Obydwa urządzenia będą charakteryzować się 5,5 - calowym ekranem QHD. Mocniejszy sprzęt ma korzystać ze Snapdragona 835 i 6 GB pamięci RAM. I tutaj zła wiadomość - tylko ten sprzęt będzie w stanie uruchomić aplikacje desktopowe w trybie Continuum. Nieco tańszy i słabszy Surface Phone, wyposażony w 4 GB pamięci RAM takiej funkcji nie zaoferuje i zapewne zostanie zaproponowany tym klientom biznesowym, którzy nie będą potrzebowali tej funkcji.

Niezwykle ciekawa jest kwestia premiery tego urządzenia. Sam pisałem o tym, że dobrze by było, żeby Microsoft pospieszył się z wypuszczeniem na rynek tego telefonu. Okazuje się jednak, że gigant wcale się z tym nie spieszy i Surface Phone'a możemy zobaczyć dopiero pod koniec 2017 roku. To jeszcze sporo czasu. Materiały, które wyciekły dotyczą prawdopodobnie skrzętnie skrywanego przed światem prototypu Surface Phone'a, który jest testowany wewnątrz firmy. Bardzo prawdopodobne, że ostateczna forma tego telefonu będzie się nieco różnić od tego, co właśnie wyciekło do sieci.

Surface Phone ma pojawić się również z zestawem akcesoriów, które pozwolą na stworzenie z niego pełnoprawnej stacji roboczej. Nie wiadomo, czy Display Docki, w które doposażano m. in. Lumie 950 i 950 XL będą zgodne z nowymi telefonami Microsoftu. Bazową wersją systemu dla tych telefonów ma być Windows 10 Mobile Redstone 3, który prawdopodobnie na potrzeby Surface Phone'a będzie nieco zmodyfikowany i wzbogacony o dodatkowe funkcje.

Specyfikacja Surface Phone'a wygląda na absolutnie topową, ale martwi bardzo długi czas oczekiwania na to urządzenie. Ledwo kończy się rok 2016, a tutaj mówi się o 2017. Nie wygląda to dobrze, ale pamiętajcie o tym, o czym wspominałem wcześniej. Surface Phone nie będzie dla każdego i dam sobie rękę uciąć, że nie pomyślicie o tym, żeby go kupić. Chyba, że znajdziecie dla niego jakieś ciekawe zastosowanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu