Przeglądarki internetowe

Windows Phone niedługo doczeka się Opery Mini – przed nami beta-testy

Jakub Szczęsny
Windows Phone niedługo doczeka się Opery Mini – przed nami beta-testy
37

W Windows Phone, przeglądarka Microsoftu nie ma realnych konkurentów. Próbowałem korzystać z Xpress, jednak ona nie dawała mi tego wszystkiego, co daje mi obecnie IE - szybkość, intuicyjność, wzorcowy interfejs i wygodę. Wygląda na to, że do systemu Microsoftu zawita znana przeglądarka mobilna, Oper...

W Windows Phone, przeglądarka Microsoftu nie ma realnych konkurentów. Próbowałem korzystać z Xpress, jednak ona nie dawała mi tego wszystkiego, co daje mi obecnie IE - szybkość, intuicyjność, wzorcowy interfejs i wygodę. Wygląda na to, że do systemu Microsoftu zawita znana przeglądarka mobilna, Opera Mini. Deweloper aplikacji strasznie ociągał się z pracami nad nią, mimo, że były one wielokrotnie zapowiadane. Rzekomymi trudnościami było problematyczne SDK w Windows Phone.

Opera Mini jak na razie wolno i nie bez problemów goni najważniejszych na rynku konkurentów - Chrome i Safari. W ramach obydwu wiodących systemów mobilnych musi konkurować z dużą liczbą przeznaczonych dla nich przeglądarek oraz z tymi "głównymi", co znacząco utrudnia jej zadanie zwiększenia udziałów w rynku. Czy wydanie Opery Mini dla Windows Phone to zmieni? Wątpię.

Niedawno miało miejsce zawiązanie się współpracy Opery z Microsoftem, dzięki czemu przeglądarka z Oslo będzie domyślną w telefonach Microsoftu z serii Asha i tych opartych na platformie S40. Ponadto, Nokia X2 była wyposażona w Operę Mini, która notabene była także domyślną przeglądarką w smartfonie. Niewykluczone zatem, że kolejnym owocem tego partnerstwa jest uruchomienie programu otwartych beta-testów aplikacji Opery dla Windows Phone.

Nie ma co się łudzić, że Opera cokolwiek na tym zyska. Przy światowym udziale mobilnego IE w rynku przeglądarek wynoszącym 2,7 procenta i niemal takim samym udziale Windows Phone w rynku mobilnych systemów operacyjnych, nawet gdyby Opera dzieliła Windows Phone na pół z Internet Explorerem, nie będzie to stanowiło dla niej żadnej różnicy. Możliwości są dwie - albo Opera gra na wizerunek, albo Microsoft sypnął groszem i "nie wypadało mu odmówić" takiej skądinąd przysługi. W Windows Phone każda aplikacja jest na wagę złota.

Do programu beta-testów Opery Mini dla Windows Phone może zapisać się każdy pod tym adresem. Ja już dołączyłem do testów i jeszcze nie otrzymałem swojego linku do pobrania aplikacji. Mam nadzieję, że długo czekać nie będę - zwłaszcza, że chciałbym po tym zrecenzować dla Was Operę Mini dla Windows Phone. Przede wszystkim będzie ona porównywana do domyślnej aplikacji tego typu w systemie Microsoftu - Internet Explorera. Jestem ciekaw, jak Opera rozwiąże kwestię pogodzenia znanego w tej aplikacji (choćby z iOS czy Androida) interfejsu z tym, jak wygląda Modern UI. Będzie mnie interesować także wydajność przeglądarki, jej dokładność w wyświetlaniu stron oraz oszczędność transferu (z czego jest znana z innych platform).

A Wy, jakie macie propozycje do recenzji Opery Mini dla Windows Phone?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

OperaWindows Phone