Przeglądarki internetowe

Opera i Linux - co łączy tę dwójkę?

Rafał Kurczyński
Opera i Linux - co łączy tę dwójkę?
5

Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych - Opera, od swojego 12 wydania jest wydawana jedynie na system operacyjny Apple oraz Microsoftu - Windows i OS X. Pod wpływem próśb użytkowników dystrybucji Linuksa, przedstawiciele Opery powtarzali przez cały czas, że przeglądarka na Linuksa po...

Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych - Opera, od swojego 12 wydania jest wydawana jedynie na system operacyjny Apple oraz Microsoftu - Windows i OS X. Pod wpływem próśb użytkowników dystrybucji Linuksa, przedstawiciele Opery powtarzali przez cały czas, że przeglądarka na Linuksa pojawi się już niedługo, jednak niestety - o przeglądarce na Linuksa słuch zaginął.

Kiedyś była sobie przeglądarka na Linuksa, której używał duży procent użytkowników - nie mówimy o Firefoksie, Chrome, czy też Chromium. Opera, nazywana często skandynawską pięknością, stała się symbolem przeglądarki kompresującej dane w celu ograniczenia zużycia pakietów danych u użytkowników mobilnych.

Od przeszło roku, każdy użytkownik Debiana, Fedory, Ubuntu i każdej innej dystrybucji Linuksa musieli zadowolić się Operą w wersji 12.15.1860-2, która była ostatnią stabilną wersją przeglądarki przed przeniesieniem całej aplikacji na silnik Chromium. 

Plotki o przeniesieniu Opery opartej o silnik wyżej wymienionej przeglądarki na Linuksa krążyły po sieci już od prawie roku, a wczoraj okazało się, że Opera w wersji 24 zostanie wydana na Linuksa, a wersja dla developerów jest już dostępna do pobrania stąd!

 

Bardzo podoba mi się podejście do Linuksiarzy - wydana przeglądarka nie jest jedynie niedopracowaną przeglądarką z gigantycznymi brakami względem konkurencyjnych platform - Opera 24 dla programistów jest kompletną przeglądarką z jej wszystkimi funkcjami dostępnymi na Windowsie i OS X, co tłumaczy tak długi czas przenoszenia produktu na dystrybucje Linuksa.

O samej przeglądarce w wersji stabilnej - 22, pisałem tutaj, dlatego też nie będę znowu poruszać tematu funkcji i wyglądu przeglądarki, bo przecież wersja testowa nie różni się znacznie od niedawno zrecenzowanej aplikacji.

Zrzuty ekranu dzięki: @dzanekmajta i Pawłowi Wiczyńskiemu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

OperalinuxNeXT