Android

Windows Phone dzierży 6,8% rynku mobilnych OS-ów w Europie Zachodniej - czyli hamujemy...

Jakub Szczęsny
Windows Phone dzierży 6,8% rynku mobilnych OS-ów w Europie Zachodniej - czyli hamujemy...
52

Windows coraz częściej jest na ustach komentatorów wydarzeń w świecie nowych technologii - nie bez powodu. Od końca poprzedniego roku możemy testować Windows 10 dla pecetów, a od tygodnia edycję na urządzenia mobilne. Dokonania Windows Phone podsumował IDC, który tym razem zajął się Europą Zachodnią...

Windows coraz częściej jest na ustach komentatorów wydarzeń w świecie nowych technologii - nie bez powodu. Od końca poprzedniego roku możemy testować Windows 10 dla pecetów, a od tygodnia edycję na urządzenia mobilne. Dokonania Windows Phone podsumował IDC, który tym razem zajął się Europą Zachodnią, gdzie w roku 2014 sprzedano 145,8 miliona smartfonów - tutaj mamy wzrost o 6,4% rok do roku.

W tej liczbie Windows Phone zawiera się w stosunkowo niewielkim procencie, bowiem zagarnął 6,8% rynku smartfonów. To oznacza, że sprzedano około 9,9 miliona słuchawek z mobilnym systemem Microsoftu - oczywiście głównie sygnowanych logo Nokii / Microsoftu.

Niekwestionowanym liderem jest oczywiście Android, który gościł na 71,2% sprzedanych urządzeń w Europie Zachodniej. iOS narzekać nie może, 21,2% to nie taki zły wynik. BlackBerry OS poniżej jednego punktu procentowego - 0,7 i "reszta", która zawarła się w zawrotnym 0,1%. Widać od razu, że Windows Phone okopał się na pozycji trzeciego gracza w Europie Zachodniej, ale do iOS brakuje mu jeszcze bardzo wiele.

Jeśli chodzi o dokonania producentów smartfonów - Samsung na razie trzyma się pozycji lidera i kontrolował 35% rynku. Za nim, stosunkowo blisko znalazł się Apple z wynikiem 21,2%. Biorąc pod uwagę, że sadownicy walczą na rynku właściwie jednym (no, dobra - dwoma) urządzeniem, to jest to wynik świetny. Sony uplasował się na miejscu trzecim z 10,4%, a na czwartym miejscu - Microsoft(MSFT) z wynikiem 6,9%. Na piątym miejscu znalazł się LG, który zanotował wynik 5,9 punkta procentowego.

Obecnie 70% Europejczyków posiada smartfony, co daje jeszcze szanse producentom na to, by zagarnąć walające się jeszcze na tacce kawałeczki mobilnego torciku. Microsoft będzie skupiać się zapewne na zabieraniu wiodącym platformom użytkowników - to zaś próbuje robić dzięki skądinąd udanej eksternalizacji do ekosystemów Google oraz Apple dzięki dobrym aplikacjom i dostępnym tam usługom.

Windows Phone nieco zwolnił. To nie są już wzrosty rzędu 100%. Gnająca przed siebie konkurencja i coraz lepszy Android to prawdziwe wyzwanie dla Microsoftu - czy Windows 10 cokolwiek zmieni? Cóż, od zawsze mówiłem Wam, że nie jestem fanem teorii, wedle której Windows Phone kiedykolwiek będzie mógł nawiązać równą walkę z rozwiązaniami Google oraz Apple. Na to był czas długo, długo wcześniej. Teraz jest za późno - zresztą Microsoft nie walczy tutaj o przeżycie - ma sporo innych rzeczy, na których zarabia krocie i co najważniejsze - jest w nich liderem.

Grafika: 1, 2

Źródło: WMPU

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu