Mobile

Sprawdź ile czasu spędzasz na smartfonie i w jakich aplikacjach

Konrad Kozłowski
Sprawdź ile czasu spędzasz na smartfonie i w jakich aplikacjach
8

Jakiś czas temu opisywałem aplikację Moment dla iPhone'a pozwalającą zmierzyć dokładny czas korzystania z telefonu. Od kilku dni w Google Play znajduje się aplikacja Instant, oferująca nieco więcej i również świetnie wyglądająca. Jeśli posiadacie smartfon z Androidem i ciekawi Was to, ile czasu pośw...

Jakiś czas temu opisywałem aplikację Moment dla iPhone'a pozwalającą zmierzyć dokładny czas korzystania z telefonu. Od kilku dni w Google Play znajduje się aplikacja Instant, oferująca nieco więcej i również świetnie wyglądająca. Jeśli posiadacie smartfon z Androidem i ciekawi Was to, ile czasu poświęcacie na używanie, to jest ona w sam raz dla Was.

W pierwszej kolejności Instant - Quantified Self, bo tak brzmi pełna nazwa tej aplikacji, zachwyca fantastycznym interfejsem. Jest on zgodny ze stylem Material Design, który wprowadzono w Androidzie 5.0 Lollipop. Choć ostatnia wersja systemu dopiero wypływa na szeroki wody, to znaczy zostaje udostępniana dla szerszego grona urządzeń, to miło widzieć już dziś efekty pracy deweloperów, którzy myślą przyszłościowo. Oprócz tego, Material Design sam w sobie jest przecież świetny.

Ekran główny to sporych rozmiarów liczba informująca nas o liczbie spędzonych minut z aktywnym telefonem w ręce. T nie wszystko, ponieważ po tapnięciu na jedną strzałek będziemy przełączać się pomiędzy danymi odnośnie liczby odblokowań telefonu i minut spędzonych w ruchu. Poniżej znajdziemy wykresy prezentujące zestawienie tych danych z kilku ostatnich dni. W rozsuwanym z lewej strony panelu znajdziemy skróty do kolejnych sekcji, a są nimi Graph, App Usage i Fitness.

W pierwszej z nich spotkamy się z wykresem słupkowym przedstawiającym porównanie czasów korzystania z urządzenia z maksymalnym czasem, na który sobie pozwolimy oraz czasie spędzonym w każdej z aplikacji. Dane możemy wyświetlić z dnia aktualnego i na przestrzeni tygodnia. Jeśli chodzi o drugą z kategorii, App Usage, to dostępna jest ona jedynie dla subskrybentów - opłata wynosi niewiele, bo 4,64 na rok, ale do naszej dyspozycji jest też 7-dniowy okres próbny, wolny od kosztów. Właśnie tutaj możemy sprawdzić ile dokładnie czasu poświęciliśmy każdej z aplikacji na naszym telefonie. Gdybyście byli zainteresowani funkcjami fitness, to Instant potrafi i policzyć Wasze kroki, czas spędzony w ruchu i podróży (autem, autobusem itd.) i porównać to z czasem aktywności na telefonie. Dodatkowo, wszystkie dane synchronizują się z usługą Google Fit.

Jak już pisałem, sami możemy zdecydować o graniach, których nie chcielibyśmy przekroczyć. Dlatego w ustawieniach dostępne są opcje przypomnień i powiadomień, gdy limit zostanie osiągnięty. Instant - Quantified Self pozwala nam przekonać się, ile w rzeczywistości smartfon skupia na sobie naszą uwagę. Oczywiście dla wielu jest to narzędzie pracy, ale w większości przypadków rozbudowane możliwości aplikacji bez wątpienia umożliwią nam na "przesianie" tych czynności związanych z pracą, od tych, które służyły jedynie do zabicia nudy. Aplikacja może, lecz wcale nie musi mieć wpływ na to, jak korzystamy z telefonu - warto jednak poświęcić minimum tydzień, by mogła się wykazać. Takie pomiary mogą odbić się na czasie pracy baterii, więc miejsce to na uwadze.

Instant - Quantified Self pobierzecie z Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidAplikacje na Androida