Moje przemyślenia

Windows Phone Apollo już w czerwcu. Co szykuje Microsoft?

Michał Majchrzycki
Windows Phone Apollo już w czerwcu. Co szykuje Microsoft?
16

Coś mi się zdaje, że w tym roku czerwiec będzie bardzo ciekawym miesiącem. Szykuje się kilka naprawdę interesujących imprez, a wśród nich Google I/O czy WWDC. Największe firmy zaprezentują swoje nowości, a internet znowu rozgrzeje się do czerwoności od pogłosek i wiadomości. Do grupy spółek, które p...

Coś mi się zdaje, że w tym roku czerwiec będzie bardzo ciekawym miesiącem. Szykuje się kilka naprawdę interesujących imprez, a wśród nich Google I/O czy WWDC. Największe firmy zaprezentują swoje nowości, a internet znowu rozgrzeje się do czerwoności od pogłosek i wiadomości. Do grupy spółek, które przygotowały czerwcowe konferencje postanowił dołączyć Microsoft. W dodatku nie z jedną, ale kilkoma imprezami.

Na czerwiec spółka dowodzona przez Steve`a Ballmera szykuje już TechEd, a także konferencję Windows Phone dla deweloperów. Warto też wspomnieć o E3, na której zapewne pojawią się przedstawiciele Microsoftu. Z dotychczasowych informacji wynika, że podczas Developer Summit 2012 jednym z ważniejszych punktów programu będzie prezentacja aktualizacji Apollo, czyli Windows Phone 8.

Co znajdzie się w aktualizacji? Na razie mamy dostęp jedynie do informacji ujawnionych przez jednego z pracowników Microsoftu. Aktualizacja Apollo wprowadzi przede wszystkim usprawnienia sprzętowe (np. obsługa większych ekranów) czy obsługę NFC. W Windows Phone 8 znajdziemy również mobilną wersję Internet Explorera 10.

Oczywiście jednym z ważniejszych elementów będzie również integracja z systemem Windows 8. Microsoft, podobnie jak konkurencja, chce tworzyć urządzenia pozwalające na bezproblemową synchronizację i współpracę między sobą. Stąd też pomysł na zamianę dotychczasowego Zune na nowe narzędzie do synchronizowania danych.

Co jednak mnie najbardziej zastanawia to kwestia, czy aktualizacja będzie dostępna dla wcześniejszych smartfonów z Windows Phone? Drugi problem, o którym pisze m.in. Mary Jo Foley, to obsługa aplikacji na urządzenia mobilne. Możliwe, że mogą tutaj pojawić się kłopoty. Głównie dla deweloperów, którzy być może będą musieli dostosowywać swoje aplikacje do nowego wydania systemu.

Na razie nie wygląda to najlepiej. Nie podoba mi się, że Microsoft szykuje co najmniej kilka takich niemiłych niespodzianek dla swoich użytkowników. Wcześniej mowa była o braku kompatybilności nowych wydań systemu z starszym sprzętem. Teraz słychać, że Windows 8 w wersji na procesory ARM być może będzie oferował jedynie przeglądarkę Internet Explorer. Alternatywne programy miałyby być niedostępne.

Jak to będzie wyglądać w rzeczywistości przekonamy się niebawem. Zastanawia mnie, jak Apollo wypadnie na tle konkurencji. Spodziewam się, że w najbliższym czasie poznamy szczegóły na temat aktualizacji Androida i iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu