39

Windows obchodzi dzisiaj 30 urodziny – niech zdmuchnie świeczki

Dokładnie 20 listopada 1985 roku rozpoczęła się sprzedaż Windows 1.0 – systemu zapowiedzianego już 3 lata wcześniej. Od tego momentu rozpoczął się bardzo ważny rozdział w historii software’owego giganta z Redmond. Pierwsza odsłona okienek nie zdobyła wielkiej popularności – na prawdziwy sukces Microsoftowi przyszło czekać dekadę. Pierwsze wersje Windows były bardziej nakładkami na DOS, niż […]

Dokładnie 20 listopada 1985 roku rozpoczęła się sprzedaż Windows 1.0 – systemu zapowiedzianego już 3 lata wcześniej. Od tego momentu rozpoczął się bardzo ważny rozdział w historii software’owego giganta z Redmond. Pierwsza odsłona okienek nie zdobyła wielkiej popularności – na prawdziwy sukces Microsoftowi przyszło czekać dekadę.

win31default

Pierwsze wersje Windows były bardziej nakładkami na DOS, niż pełnoprawnym systemem operacyjnym. Korelacja między DOS, a Windows utrzymywała się jeszcze przez ponad 15 lat od rozpoczęcia sprzedaży pierwszego produktu z serii, jednak już od 95 mieliśmy do czynienia ze zwartym, kompleksowym oprogramowaniem do obsługi komputera. Wspomniany przed chwilą Windows 95 okazał się być już ogromnym sukcesem i od tego momentu można mówić o absolutnej dominacji Microsoftu na rynku pecetów.

Windows_95_at_first_run

W historii Windows zdarzały się również mniej udane projekty – do takich zalicza się m. in Windows Millenium Edition, w którym użytkownicy skarżyli się na mniej stabilne działanie. Kończąc pewną epokę, zadebiutował Windows XP, który bazował na jądrze NT i choć jego pierwsze wydania niekoniecznie były bardzo dopracowane, w późniejszym okresie absolutnie zdominował rynek na długie lata i z najwyższego miejsca na podium nie zepchnęła go nawet – nieudana w opinii większości Vista. Szybką odpowiedzią na jej bolączki okazał się być Windows 7, w którym użytkownicy wprost się zakochali i ostatecznie pozwolił on zmniejszenie znaczenia XP. Ósemka była zaś niesamowicie gwałtownym skokiem w zupełnie inną epokę. Microsoft próbował swoich sił na rynku urządzeń mobilnych z Windows Phone 7 (wcześniej Windows Mobile). Krok ten został podjęty nieco za późno i dziś nie można na przykład powiedzieć, że gigantowi na polu inteligentnych słuchawek idzie dobrze. Choć nie można powiedzieć, że oferowane przez niego urządzenia są złe.

Windows_Vista_RC1_desktop

Ósemce oberwało się za dwie rzeczy – przede wszystkim został poddany zbyt gwałtownym zmianom. Użytkownicy nastawieni głównie na rozwiązania desktopowe nie byli w stanie połączyć środowiska dotykowego z tym, wymagającym do obsługi klawiatury oraz myszy. Pewna schizofrenia Windows 8(.1) na tym polu nie spodobała się do stopnia, że „ósemka” została okrzyknięta jedną z większych porażek Microsoftu w historii. Chociaż Windows Phone raz po raz zaskakiwał – szybko wyleczył się z problemów wieku dziecięcego i stał się świetnym polem do popisu producentów w kwestii budżetowych propozycji.

windows10mpc

Przy okazji tego szybkiego résumé na samym końcu wspominamy o Windows 10 – pecetowa odmiana już osiągnęła niemały sukces i na rynku rozwija się rzecz jasna najszybciej. Naprawiono mnóstwo błędów Windows 8.1, który zapewne za kilka lat zostanie zapomniany. Nie sposób nie wspomnieć również o Windows 10 Mobile, który ma ostatecznie dopiąć ekosystem Microsoftu będąc nie tylko jego elementem, ale również pomostem – nie tylko dla aplikacji. Microsoft zaproponował ideę smartfona zdatnego do połączenia go z klawiaturą, myszą i zewnętrznym wyświetlaczem, by pracować na nim, jak na standardowym komputerze. I to wszystko w 30 lat.