Windows

Windows 11 na iPadach i... gdzie sobie zamarzysz. Microsoft właśnie to umożliwił

Kamil Świtalski
Windows 11 na iPadach i... gdzie sobie zamarzysz. Microsoft właśnie to umożliwił
25

Microsoft niemal na każdym urządzeniu! Wystarczy przeglądarka internetowa lub dedykowana aplikacja. Microsoft startuje z nową usługą

Można się spierać czy Windows jest dobrym systemem czy nie. Ale z pewnością trudno dyskutować z tym, że jest on najpopularniejszym systemem desktopowym na świecie, z którego codziennie korzystają miliony użytkowników na całym świecie. To właśnie na Windowsie czeka na nas cały zestaw gier i aplikacji, bo większość twórców... najzwyczajniej w świecie nie może sobie pozwolić na to, by ich tam zabrakło.

Polecamy na Geekweek: Microsoft ugiął się przed UE. Windows 11 bez Edge, Binga i reklam to fakt

Jak jednak wiadomo: nie na każdym urządzeniu zainstalujemy Windowsa. Są MacBooki, są Chromebooki, są też wszelkiej maści urządzenia z Androidem którym taka opcja najzwyczajniej w świecie by się przydała. Bo może nie potrzebują Windowsa i jego aplikacji na co dzień, ale raz na jakiś czas mają potrzebę by po nie sięgnąć.  I to właśnie dla nich Microsoft właśnie przygotowuje nową aplikację, której wersja beta została właśnie udostępniona. Jak działa i co oferuje już dziś?

Windows App — aplikacja od Microsoftu, pozwalająca... streamować Windowsa

Gracze coraz mocniej przyzwyczajają się do streamingu. Na rynku jest coraz więcej usług, które pozwalają na rozgrywkę w chmurze gdziekolwiek jesteśmy. W przypadku oprogramowania to jednak wciąż niezbadany teren, który dopiero raczkuje. Ale Microsoft w swojej aplikacji Windowsa pozwala na zdalny dostęp do ich systemu w chmurze, do którego dostęp będziemy mieć bezpośrednio w przeglądarce internetowej. To znaczy, że tak naprawdę niebawem będziemy mogli skorzystać z Windowsa... niemalże wszędzie. Na iPhone, na iPadzie, na Chromebooku czy komputerze Apple.

Windows App to brama do Azure Virtual Desktop, Windows 365, Microsoft Dev Box, Remote Desktop Services i komputerów zdalnych, bezpiecznie łącząca Cię z urządzeniami i aplikacjami Windows.
Aplikacji Windows można używać na wielu różnych typach urządzeń na różnych platformach i w różnych obudowach, takich jak komputery stacjonarne i laptopy, tablety, smartfony oraz za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Korzystając z przeglądarki internetowej na komputerze stacjonarnym lub laptopie, można łączyć się bez konieczności pobierania i instalowania jakiegokolwiek oprogramowania.

Na ten moment aplikacja wciąż jest jeszcze w wersji beta. To nadal jedna z pozycji z programu PREVIEW i trzeba liczyć się z szeregiem ograniczeń. Między innymi z tym, że dostępna jest ona wyłącznie dla kont szkolnych i biznesowych. Ale prawdopodobnie można spodziewać się zmian w temacie w przyszłości.

Na co pozwala i co oferuje aplikacja Windows?

Microsoft na stronie pomocy poświęconej Windows app informuje, że pozwala ona na dostęp do Windowsa z całego szeregu rozmaitych urządzeń. Firma zapewnia też, ze bez problemu można tam przełączać się między kontami, a ponadto już w obecnej wersji Windows App oferuje:

  • Obsługę wielu monitorów;
  • Wsparcie dla niestandardowych rozdzielczości;
  • Wsparcie dla dynamicznych rozdzielczości wyświetlania i skalowania;
  • Przekierowanie urządzeń, takich jak kamery internetowe, urządzenia audio, pamięci masowe i drukarki;
  • Optymalizacje Microsoft Teams.

Jak zatem widać — już w tej wczesnej wersji Microsoft pomyślał o całym szeregu opcji, by można było komfortowo korzystać z Windowsa na całym szeregu urządzeń. Jak to z usługami chmurowymi bywa, trzeba liczyć się z koniecznością posiadania sprawnego połączenia z siecią. Ale sam fakt, że z każdego urządzenia możemy korzystać z jednego komputera z Windowsem czyni z niej wyjątkowo kuszącą opcję. Zwłaszcza dla tych, którzy regularnie potrzebują dostępu do systemu Microsoftu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu