Felietony

Windows, a jednak nie Windows - Microsoft sam nie wie co sprzedaje?

Konrad Kozłowski
Windows, a jednak nie Windows - Microsoft sam nie wie co sprzedaje?
38

Windows 8 zmienia wszystko - stawia na "udotykowiony" interfejs systemu, sprowadzając tradycyjny pulpit jedynie do roli jednego z kafelków w nowym menu start. Pompuje ogromne pieniądze w promocję i marketing nowego produktu - tabletu Surface, który lada moment będzie dostępny w sprzedaży. To wszystk...

Windows 8 zmienia wszystko - stawia na "udotykowiony" interfejs systemu, sprowadzając tradycyjny pulpit jedynie do roli jednego z kafelków w nowym menu start. Pompuje ogromne pieniądze w promocję i marketing nowego produktu - tabletu Surface, który lada moment będzie dostępny w sprzedaży. To wszystko jednak może wyjść tej firmie bokiem, bo zamieszanie jakie nas czeka może być katastrofalne w skutkach.

- Dzień dobry, chciałbym kupić tablet z Windowsem.
- Dzień dobry, zaproponuję panu Microsoft Surface.
Sprzedawca przekazuje do rąk klientowi jeden z tabletów.
- I on ma Windowsa tak? Czyli będzie się na nim pracowało jak na komputerze?
- Nawet lepiej, bo jest dostosowany do obsługi dotykowej.
- Super, biorę!
Godzinę później...
- Do jasnej cholery! Dlaczego nie mogę wgrać żadnej swojej aplikacji?!

To tylko jeden z wielu możliwych scenariuszy - brak świadomości na temat tego czym naprawdę jest Windows RT i czym różni się od Windowsa 8 jest przerażający. I nie mówię tu jedynie o standardowym użytkowniku, który nie potrzebuje żadnych wodotrysków, a jedynie urządzenia do wygodnej pracy lub rozrywki, ale także o pracownikach Microsoftu, którzy sami nie wiedzą co sprzedają - lub nie chcą wiedzieć.

Wyjaśnijmy więc wszystko od początku - Windows RT po samym wyglądzie nie odróżnimy od Windows 8. Ma to samo menu start, taki sam tryb pulpitu i ten sam sposób nawigowania po systemie. Jednak zasadnicza różnica jest taka, na typowym pulpicie nie zdziałamy za wiele - owszem możemy skorzystać z aplikacji pakietu Office, popisać w Notatniku i porysować w Paincie (które notabene nie uległy zmianie, więc używanie tych aplikacji na dotykowym ekranie może być koszmarem) czy poszperać w panelu sterowania. Informacja kluczowa jest jednak taka - Windows RT nie pozwala na instalację "aplikacji x86/x64". Czy one są? Pracownik firmy Microsoft odpowiada: "To nic czym mógłbyś się martwić. To istotne dla osób tworzących aplikacje". I wszystko jasne, prawda? Kupuj Surface RT i niczym się nie przejmuj, wybieraj spośród setek tysięcy... wróć, tysięcy... jeszcze raz wróć, setek (też nie do końca) aplikacji w Windows Store i korzystaj z nich do woli.

Zajrzałem więc na stronę sklepu Microsoft Store, gdzie można zamawiać już w sprzedaży tablet Surface w celu znalezienia informacji jak ta sytuacja się naprawdę rysuje. W sekcji "Pomóż mi wybrać" istnieje akapit "Windows RT vs. Windows 8" - bingo! Oczywiście wypunktowana lista rozpoczyna się od tego co jest wspólne do obu systemów, następnie co jest "lepsze" w Windows RT, no i wreszcie jest: "Niektóre brakujące funkcje w Windows RT: Windows Media Player, Windows Media Center... i dopiero trzy linijki niżej zamieszczona jest informacja o braku możliwości instalacji aplikacji w trybie pulpitu, a jedynym źródłem aplikacji będzie wtedy Windows Store, gdzie jak wiemy "desktopowych" aplikacji nie znajdziemy.

Brak odpowiedniego rozgraniczenia dwóch typów urządzeń/systemów i "zasiania" o tym informacji u użytkowników może przerodzić się w największy problem Microsoftu - ja mam nadzieję, że tak się nie stanie. "Nowemu Microsoftowi" kibicuję z całych sił i życzę im jak najlepiej, gdyż przygotowywane przez nich nowe środowisko (Windows 8, Windows Phone 8 i pozostałe urządzenia oraz usługi) naprawdę mi się podobają i odpowiadają moim potrzebom.

Proszę więc nie zrozumieć mnie źle - ja wiem czym jest Windows RT i z czym wiąże się jego zakup, ale miliony potencjalnych klientów nie mają zielonego pojęcia i po pierwszym uruchomieniu urządzenia czeka ich spora niespodzianka. Microsoft podjął słuszną decyzję o rozdzieleniu tych dwóch środowisk (RT vs. Pro), ale nie do końca chyba chce się do tego przyznać. Po usłyszeniu hasła "tablet z Windowsem" u zdecydowanej większości użytkowników w głowie pojawi się obraz ich pulpitu na ekranie, na przykład, 10-calowego tabletu. A tymczasem w reklamie telewizyjnej Microsoft chwali się przypinaną do tabletu klawiaturą.

Czas więc na misję "reedukacja" drogi Microsofcie!

Aktualizacja: Drodzy Czytelnicy, tablet Surface dostępny będzie także w wersji "Pro" z (pełnym) systemem Windows 8. Wybaczcie, jeżeli kogoś nieumyślnie wprowadziłem w błąd.

Źródła grafik: Scroll, TheVerge.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu