Tablety

Windows 8.1 na tablecie dla każdego. Colorovo zapowiada trzy nowe, tanie modele

Tomasz Popielarczyk
Windows 8.1 na tablecie dla każdego. Colorovo zapowiada trzy nowe, tanie modele
45

Tani dobry tablet? Niedługo może się okazać, że to nie Android, a Windows będzie wyznaczał w tej kategorii trendy. Niebawem na rynku zobaczymy trzy nowe tablety pracujące pod kontrolą systemu Microsoftu w cenie nieprzekraczającej 600 złotych. A wszystko to z logo rodzimej marki Colorovo. Kiedy Go...

Tani dobry tablet? Niedługo może się okazać, że to nie Android, a Windows będzie wyznaczał w tej kategorii trendy. Niebawem na rynku zobaczymy trzy nowe tablety pracujące pod kontrolą systemu Microsoftu w cenie nieprzekraczającej 600 złotych. A wszystko to z logo rodzimej marki Colorovo.

Kiedy Goclever, Kruger&Matz i inni skupiają swoją uwagę na Androidzie, firma ABC Data będąca właścicielem Colorovo szuka nowych dróg. Rezultatem tego są zapowiedzi nowych urządzeń z najniższej kategorii cenowej, które będą napędzane Windowsem 8.1 wspieranym przez pakiet biurowy Office 365 (licencja na 12 miesięcy!). Czy to ma szansę wypalić?

Zapowiadane tablety mają dysponować 8-calowymi ekranami. Firma ujawnia też obecność złącz HDMI oraz modemów 3G. Na dane użytkownika przeznaczone będzie niewiele, bo 16 GB przestrzeni, jednak wynagrodzi do slot na karty Micro SD obsługujący nośniki o maksymalnej pojemności 128 GB.

Gdzieś już to widzieliśmy, prawda? Tablety takie, jak Toshiba Encore czy Dell Venue są obecne na rynku od pewnego czasu, choć kosztują trochę więcej niż 600 złotych. Sprzedaż tego typu urządzeń pozostaje zagadką. Należy jednak zauważyć, że kilka tygodni temu Lenovo, które również sprzedaje 8-calowe tablety z Windowsem, zapowiedziało wycofanie ich z rynku amerykańskiego. Przyczyną ma być nikłe zainteresowanie. Sytuacja znacznie lepiej ma wyglądać w Chinach oraz innych krajach rozwijających się. Liczb jednak nie znamy.

Czy Polacy są gotowi na 8-calowe tablety z Windows 8.1? Za 600 złotych będą na pewno kuszącą opcją. Otwartą kwestią pozostaje jednak to, jak te urządzenia będą działać i na co pozwolą. Nie oszukujmy się, w Windows Store ciągle brakuje wielu aplikacji, a obsługa dotykiem w trybie klasycznego pulpitu do najprzyjemniejszych nie należy. Niewiadomą pozostaje również wydajność, choć tutaj najpewniej (co sugerują zdjęcia) można się spodziewać układów Intel Bay Trail, które na ogół dobrze spełniają swoje zadanie.

Jednocześnie Colorovo zapowiada odświeżoną wersję testowanego niedawno na AW modelu CityTab Supreme 10,1. Ma ona dysponować 64 GB pamięci wewnętrznej, co da użytkownikom większą swobodę i rozszerzy możliwości sprzętu. Debiut tego i wcześniej opisywanych tabletów zaplanowano na sierpień, a więc już niebawem na własne oczy przekonamy się ile tak naprawdę będą warte.

Windows 8.1 w segmencie low-endowym może okazać się tym, czego klienci potrzebują. Do dziś słyszę narzekania na Androida, który jest na pewnych polach bardziej ograniczony od okienek. Z drugiej strony trudno mi uwierzyć w sens posiadania pełnowartościowego systemu na 8-calowym tablecie. Inna sprawa, że jeszcze żadnego tego typu sprzętu nie miałem w swoich dłoniach, a więc nie mogłem się przekonać osobiście o zaletach i wadach takiego rozwiązania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu