Microsoft

Tego nie wiedzieliśmy o Windows 11. Data premiery przypadkowo ujawniona?

KK
Konrad Kozłowski
19

Microsoft nie pokazał nam wszystkiego podczas prezentacji Windows 11 i nowe zrzuty ekranu zdradzają kolejne tajemnice nadchodzącej aktualizacji. Aż miło popatrzeć.

Trwająca około 45 minut prezentacja skupiła się na kilku kluczowych nowościach w Windows 11, dlatego nie starczyło czasu, by przyjrzeć się wszystkim zmianom, które nas czekają. A tych, jak się okazuje, jest naprawdę sporo, bo Microsoft odświeżył wygląd wielu elementów, których wcześniej nie widzieliśmy na oczy lub były niewystarczająco dobrze wyeksponowane. Niektóre z nowości są jednak zupełną niespodzianką, a największą z nich wydają się nowe Ustawienia systemowe Windows 11, które zdają się posiadać dużą część, jeśli nie wszystkie podstawowe i kluczowe opcje. Te oraz kilka innych elementów nowego Windowsa pokazano na oficjalnych, lecz niewidzianych do tej pory zrzutach ekranu, na które zwrócono uwagę w wątku na Reddicie.

Dlaczego powstał Windows 11? Rozszyfrowujemy działania Microsoftu

Nowe zrzuty ekranu z Windows 11. Piękne ustawienia, podwójne Teamsy

Na uwagę zasługuje na pewno kompletne odświeżenie Ustawień, które są bardziej czytelne, ponieważ posiadają bardziej intuicyjne menu nawigacyjne po lewej stronie. Nad kolejnymi sekcjami znajduje się wyszukiwarka oraz profil użytkownika. Sam podział na poszczególne sekcje ustawień wydaje mi się lepiej utworzony, ponieważ przypomina rozwiązania konkurencji, a to sprawi, że użytkownicy będą mniej zdezorientowani. W odnalezieniu się pomogą też nowe ikony, które są bardziej wyraziste i kolorowe.

11 najważniejszych zmian i ciekawostek w Windows 11

Wiele pytań odnośnie Windows 11 dotyczyło działania komunikatora Teams, który został wbudowany w aktualizację. Po obejrzeniu kilku filmików miałem wątpliwości, bo najwyraźniej Microsoft stworzył dwa oddzielne środowiska do obsługi swojego komunikatora. Pokazany na klipach promocyjnych półprzezroczysty, nowoczesny panel to następca  przestrzeni Kontakty z Windows 10, która kompletnie się nie przyjęła, ponieważ żaden popularny komunikator nie został z nią zintegrowany.

Teraz powraca jako okienko pozwalające szybko nawiązać kontakt poprzez Teams, ale to nie oznacza, że z systemu zniknie typowa aplikacja. Jeden ze zrzutów ekranu to pokazuje i prawdę mówiąc odnoszę wrażenie, że Microsoft nie wyciągnął żadnych wniosków z dotychczasowych potknięć. Wyjścia były tylko dwa: zupełnie nowy interfejs Teams w Windows 11 lub integracja klasycznej aplikacji z systemem. Takie półśrodki, jakie zastosowano, nie przyniosą nic dobrego.

Korzystaj z Windows „like a pro”. Oto najważniejsze skróty / sztuczki!

Poręczniejsze szybkie akcje. Data premiery Windows 11 ujawniona?

Wiemy, że Windows 11 przyniesie nowy wygląd szybkich akcji oraz centrum powiadomień oraz odświeżony panel sterowania multimediami. Spoglądając na to, co znajduje się na najświeższych zrzutach ekranu, trudno nie być zadowolony z dokonanych zmian, ponieważ wszystko wydaje się być lepiej rozplanowane i zorganizowane. Szybki dostęp do suwaków jasności oraz poziomu głośności, a także lepsze zarządzanie powiadomieniami to wyczekiwane przez wiele osób nowości. Na każdym kroku widać oczywiście starania Microsoftu w podszlifowaniu interfejsu Windows 11, który wydaje się być połączeniem Windows 10 i Windows Vista/7, ale jednocześnie pojawiają się w nim nowe pomysły na układ i wykończenie niektórych elementów.

Zapomnijcie o szybkim wczytywaniu gier na Windows 10

Czujne oko z pewnością wychwyci także wiadomość, którą (niby) otrzymał Panos Panay od Stevie'ego Bathiche. Pada w niej październikowy termin, którego nie może doczekać się Stevie, by podkręcić wersję systemu do 11. Czyżby na jaw wyszła data premiery finalnej wersji Windows 11? Od początku mówi się, że tak zwanym okresie świątecznym (holiday season), gdy pod uwagę bierzemy premierę Windows 11, lecz Microsoft mógł lub może celować we wcześniejszy termin.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: