Windows

To koniec Menu Start? Windows 10X będzie zupełnie nowym rozdaniem na laptopach i PC

Konrad Kozłowski
To koniec Menu Start? Windows 10X będzie zupełnie nowym rozdaniem na laptopach i PC
20

Windows 10X prezentowany był jako nowa wersja systemu dedykowana tabletom i smartfonom z dwoma ekranami, ale przecieki wskazują inne na plany Microsoftu. Pozbawiony "klasycznego" Menu Start Windows 10X trafi też na komputery.

Windows 10X poznaliśmy przy okazji prezentacji dwóch kompletnie nowych urządzeń Microsoftu: Surface Neo i Surface Duo. Tablet i smartfon z dwoma ekranami były chyba najciekawszymi nowościami całego wydarzenia, choć ich debiut nastąpi dopiero pod koniec 2020 roku.

Surface Neo - brak polotu u Apple i Google, a "nudny" Microsoft bryluje

Windows 10X także na laptopach, nie tylko na Surface Neo

Surface Neo, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, potrzebował zaprojektowanego w inny sposób interfejsu. Takiego, który będzie pozwalał w 100% na (komfortową) dotykową obsługę i obsługę dwóch, znajdujących się obok siebie wyświetlaczy. To właśnie Windows 10X i raczej mało kto spodziewał się, że pokazana wtedy odmiana dziesiątki kiedykolwiek miałaby znaleźć się na innych rodzajach urządzeń. Tymczasem w dokumencie, który znalazł się przez przypadek w sieci, możemy przeczytać, że Windows 10X będzie napędzał inne dwuekranowego urządzenia oraz klasyczne laptopy.

Kluczową rolę w odświeżonym interfejsie będzie odgrywać wielopoziomowy pasek zadań (kilka rzędów skrótów). Zastępuje on tradycyjne Menu Start, a nowy panel został stworzony z naciskiem na funkcje wyszukiwarki, która będzie integrowała w sobie rezultaty z internetu, aplikacje oraz konkretne pliki znajdujące się w pamięci urządzenia. Sugerowane treści będą segregowane i sortowane na podstawie częstotliwości ich używania.

Szybszy ekran blokady i zupełnie nowy Eksplorator plików w Windows 10X

W Windows 10X nieco inaczej ma działać także ekran blokady, który oprócz nowego wyglądu zostanie uproszczony - w tej chwili niezbędne jest odsunięcie początkowego widoku, by przejść do pulpitu. Tego kroku nie będzie już trzeba wykonywać, bo funkcja Windows Hello - po rozpoznaniu użytkownika - od razu odblokuje urządzenie i ukaże nam ekran główny (pulpit). W dokumencie można było także przeczytać o planach uproszczenia działania Centrum akcji (centrum powiadomień), gdzie szybko zarządza się podstawowymi funkcjami systemu i urządzenia.

Odrodzenie Microsoftu po roku wymaga komentarza - nowe Surface

Co ważne, Windows 10X przyniesie też długo wyczekiwany Eksplorator plików w wersji Modern/UWP. Interesująco brzmią doniesienia o koncentracji Microsoftu na klasycznej (Win32) i webowej wersji aplikacji Office, podczas gdy rozwój odsłony UWP został wstrzymany.

Źródło, grafiki: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu