Windows

Wydajność, jakość ale i nowe funkcje - co przyniesie aktualizacja Windows 10

Konrad Kozłowski
Wydajność, jakość ale i nowe funkcje - co przyniesie aktualizacja Windows 10
14

Niezależnie od tego, czy Wasz komputer jest już wyposażony w najnowszą wersję Windows 10, Microsoft przygotowuje następną paczkę poprawek, zmian i nowości. Oto co przyniesie Windows 10 November 2019 Update.

Microsoft zapowiadał, że listopadowa aktualizacja dla Windows 10 nie przyniesie zbyt wielu od razu zauważalnych zmian i tym razem skupi się na poprawkach dotyczących wydajności oraz działania samego systemu. Ale to nie oznacza, że dziesiątka nie otrzyma nowych funkcji, o których zdecydowanie warto wiedzieć. Jedną z najważniejszych z nich jest wprowadzenie funkcji wyszukiwania wśród plików online na OneDrive za pomocą wyszukiwarki w Eksploratorze Plików. Ta coraz głębsza integracja z OneDrivem oraz atrakcyjna oferta cenowa (bo 1 TB otrzymuje się wraz z dostępem do pakietu aplikacji Office) sprawiają, że poważnie rozważam przesiadkę z Dysku Google. Największy problem? Prędkości pobierania danych z OneDrive, które nie dorastają (jeszcze?) rozwiązaniu Google do pięt.

Takie funkcje, jak „bezmyślna” naprawa systemu są w Windows 10 potrzebne

Ponadto Windows 10 19H2, który po premierze będzie nosić numerek wersji 1909, to także możliwość obsługi innych asystentów głosowych niż Cortana na ekranie blokady. Tutaj mowa oczywiście przede wszystkim o Aleksie od Amazonu, ale kto wie - może w przyszłości na Windows 10 zawitają także inne rozwiązania, jak chociażby Asystent Google (niech piekło zamarznie). Wśród drobnostek wartych uwagi znajduje się też opcja szybkiego tworzenia wydarzeń bezpośrednio z widoku kalendarza z paska zadań. Jeżeli korzystacie z kalendarza od Microsoftu albo połączyliście systemową aplikację z Waszym kontem Google (lub innym), to taka funkcja na pewno okaże się przydatna.

Liczne usprawnienia w powiadomieniach w Windows 10

Microsoft najwyraźniej wziął sobie do serca sporo narzekań na centrum powiadomień i same powiadomienia w Windows 10, dlatego aktualizacja przyniesie poprawki i w tym zakresie. Na co mogą liczyć użytkownicy? W ustawieniach pojawią się miniaturki obrazujące z jakimi rodzajami funkcji mamy do czynienia (różnica między dymkiem a centrum powiadomień), łatwiejsze odnajdywanie i konfigurowanie najczęściej wysyłających powiadomienia aplikacji (znajdą się na szczycie listy), możliwość wyłączenia dźwięku powiadomienia przy konkretnych aplikacjach oraz szybkie opcje zarządzania powiadomieniami prosto z poziomu dymku lub centrum akcji. Pojawi się także skrót do ustawień powiadomień na szczycie centrum akcji.

Czy Microsoft postanowi dokonać zmian także tam, gdzie jej najbardziej oczekuję? Posiadacze laptopów z precyzyjnymi touchpadami, czyli gładzikami wspierającymi gesty multitouch w Windows 10, prawdopodobnie nie wiedzą, że dymki z powiadomieniami w macOS można odżegnać za pomocą gestu dwoma palcami, gdy skierujemy kursor na ich powierzchnię. To bardzo wygodne, a na pewno bardziej komfortowe niż celowanie w strzałkę w roku powiadomienia, by móc je odesłać z powrotem do centrum akcji w Windows 10. Czekam na wprowadzenie takiej możliwości już ładnych kilka miesięcy, lecz najwyraźniej nikt w Microsofcie jeszcze o tym nie pomyślał.

Tego potrzebowałem! Rozmowy telefoniczne z Androida na Windows 10

Windows 10 November 2019 Update (AKA 19H2 AKA wersja 1909) jest już dostępna do pobrania dla użytkowników programu Windows Insider. Przebiegnie ona podobnie jak wszystkie pozostałe z użyciem systemu aktualizacji Windows 10, o ile oczywiście należycie do grona testerów. Tymczasem najbardziej zaangażowani testerzy będą mogli wkrótce przyglądać się zmianom w nadchodzącej aktualizacji Windows 10 20H1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu