Windows

Będą laptopy z Windows 10 i ARM-ami na pokładzie. Już pod koniec roku

Jakub Szczęsny
Będą laptopy z Windows 10 i ARM-ami na pokładzie. Już pod koniec roku
40

Długo czekaliśmy na efekty prac Microsoftu nad emulatorem pozwalającym na uruchamianie aplikacji desktopowych przez procesory ARM. CEO Qualcomma zapowiedział, że procesor Snapdragon 835 zostanie umieszczony w laptopach wyposażonych w pełną wersję Windows 10. Kiedy zobaczymy pierwsze takie urządzenia? Już pod pod koniec tego roku.

Microsoft mocno przejechał się na projekcie Windows RT, który zakładał wyposażenie urządzeń mobilnych w specjalną wersję systemu operacyjnego, która obsługiwała procesory ARM. Lumia 2520 jako jeden z takich przedstawicieli okazała się być kompletnym fiaskiem, podobnie jak i Surface RT. Problemem był bardzo słaby wybór aplikacji, które można było uruchomić na tych urządzeniach. Okazało się wkrótce, że nie tędy droga i niestety, ale słabe repozytorium Microsoftu dla platformy Windows stanowi ogromny problem w kwestii ekspansji na urządzeniach wyposażonych w procesory ARM.

Emulator dla aplikacji desktopowych mający zastosowanie na procesorach ARM przez długi czas rozpalał wyobraźnię fanów mobilnej platformy Windows pozwalając dalej wierzyć w to, że projekt Surface Phone nie został jeszcze porzucony. Microsoft idzie zupełnie inną drogą i wraz z Qualcommem pracuje nad tym, aby również ta architektura procesorów mogła obsłużyć nie tylko pełną instalację Windows, ale również aplikacje desktopowe, które skutecznie likwidują problem słabego repozytorium centralnego.

Czym mają się charakteryzować laptopy wyposażone w procesory ARM? Nie tylko niższą ceną od tych z układami Intela na pokładzie, ale również jeszcze dłuższą pracą na jednym cyklu ładowania akumulatora. Nie wiadomo natomiast, jak użycie procesorów Qualcomma wpłynie na ogólną wydajność takich sprzętów, a to również będzie bardzo ważne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

QualcommhotWindows 10