Windows

To miała być Lumia 750. Szkoda, że Microsoft nie wprowadził jej na rynek

Jakub Szczęsny
To miała być Lumia 750. Szkoda, że Microsoft nie wprowadził jej na rynek
107

Głównym powodem, dla którego Microsoft zaliczył niemałą porażkę z projektem Windows 10 Mobile jest fakt, iż w trakcie premiery nowego systemu nie zaprezentował wystarczająco dobrego zestawu nowych telefonów, które skłoniłyby klientów do kontynuowania swojej przygody z tą platformą mobilną. W sieci pojawił się "hands-on" niewydanej Lumii 750, która mogłaby być świetną alternatywą dla drogich flagowców.

Lumia 750 miała zostać wydana z całkiem przyzwoitymi podzespołami. W środku miał znajdować się Qualcomm Snapdragon 410 zawierający w sobie 4 rdzenie Cortex A53 taktowane zegarem o częstotliwości 1,2 GHz. Dodatkowo, smartfon miał zostać wyposażony w 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci wewnętrznej z obsługą kart microSD. Zdjęcia miały być realizowane za pomocą dwóch aparatów: przedniego z matrycą 5 MP i tylnym 8MP z optyką Carl Zeiss. Za zasilanie odpowiadać miał akumulator 2650 mAh.

Nieznana jest rozważana cena sprzętu na rynku, ale można domniemać, że miała być ona konkurencyjna dla innych "średnich" propozycji z Androidem na rynku smartfonowym. Microsoft nie zdecydował się wydać zbyt wielu telefonów bazowo z Windows 10 Mobile na rynek - pojawiły się jedynie flagowce: Lumia 950 i 950 XL oraz niskobudżetowe Lumia 550 oraz 650. Nie znalazły one jednak zainteresowania klientów, również z powodu początkowych niedomagań nowej iteracji mobilnego Windows. Oprócz Lumii 750, planowany był jeszcze model 850, który miał stanowić pomost między najdroższymi i najlepiej wyposażonymi telefonami Microsoftu oraz średnią i niską półką cenową.

Wygląda na to, że Microsoft wcześniej planował "wygaszenie" swojego biznesu smartfonowego

To odrobinę kłóci się z krokiem w postaci zakupu działu mobilnego Nokii. Producent, od którego przejął biznes telefoniczny dzisiaj próbuje odrodzić się wraz z firmą HMD Global, która jako jedyna jest uprawniona do korzystania z legendarnego brandu. Transakcja, na podstawie której Microsoft przejął markę Lumia oraz zasoby w postaci patentów, zaplecza oraz ludzi nie była zatem dla Redmond korzystna i wygląda na to, że na własne życzenie Microsoftu. Wystarczyło jedynie kontynuować to, co wypracowano wraz z wcześniejszymi wersjami Windows Phone. Nawet i słabsze urządzenia były w stanie zapewnić odpowiedni komfort użytkowania systemu, czego nie można było powiedzieć nawet o flagowcach, które miały nierzadko problemy z zacinającymi się programami i nieoczekiwanymi resetami systemu.

Lumia 750 i inny planowany model - 850 mogły nieco poprawić sytuację Microsoftu na rynku mobilnym. Wygląda jednak na to, że na krótko przed wydaniem Windows 10 Mobile, sam gigant przestał wierzyć w powodzenie swojego systemu na smartfony i postanowił koncertowo projekt "ubić". Szkoda, bo do pewnego czasu byłem w stanie uwierzyć w to, że Windows 10 Mobile będzie w stanie mocno okopać się na trzecim miejscu wśród platform mobilnych. Niestety nie udało się i nie tylko ja, ale również inni "fani" platformy postanowili szukać szczęścia u konkurencji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu