Windows

Masz nowego laptopa z Windows 10? Nadchodząca funkcja bardzo Ci się spodoba

Jakub Szczęsny
20

Czas pracy na jednym cyklu ładowania to niezwykle ważny parametr, który warunkuje "mobilność" laptopa. Rozglądanie się za wolnym gniazdkiem już po 4-5 godzinach nie jest zbyt komfortowe. Wiele w tej materii leży po stronie samych producentów sprzętu, ale swoje zamierza zrobić również Microsoft. Windows 10 w przyszłości ma oferować lepszą wydajność i jednocześnie - lepsze czasy pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Power Throttling, wdrożona funkcja w Windows 10 (kompilacja Insider, wersja 16176) ma na celu inteligentne identyfikowanie ważnych dla nas aplikacji, które wymagają od systemu zaangażowania sporej ilości zasobów. Jednocześnie, będą wyznaczane również te programy, które potrzebują nieco innego podejścia i ich aktywne działanie nie jest pożądane z punktu widzenia oszczędności energii zgromadzonej w akumulatorze. Obecnie, Power Throttling działa jedynie na procesorach Intela wyposażonych w Speed Shift (procesory Skylake oraz Kaby Lake). Nie oznacza to jednak, że z tego rozwiązania nie skorzystają użytkownicy posiadający nieco starsze laptopy, czy sprzęty z procesorami AMD. Microsoft zapowiada, że mechanizm oszczędnościowy będzie w przyszłości działać ze wszystkimi podzespołami.

Bill Karagounis z Microsoftu, który opisuje w notce blogowej nową funkcję w Windows 10 wskazuje na to, że Power Throttling pozwala na oszczędzenie 11 procent wydajności procesora. To oczywiście należy rozpatrywać w kategorii lepszego zarządzania energią zgromadzoną w akumulatorze. Nawet, jeżeli Power Throttling pozwoli na uzyskanie dodatkowych 30 minut pracy na jednym cyklu ładowania, będzie to świetny wynik.

Power Throttling w Windows 10 Insider Preview. Jak tym zarządzać?

Jeżeli jesteście aktywnymi użytkownikami systemów Windows 10 w wersji Insider Preview, zapewne w Menedżerze zadań znaleźliście opcje działania aplikacji w tle. Za pomocą menu wywoływanego przez wciśnięcie prawego przycisku myszy możecie zmienić to ustawienie. Oczywiście te programy, które są nastawione na ograniczone działanie w tle, będą zużywać mniej energii dzięki funkcji Power Throttling.

Nowa funkcja w systemie Windows 10 może być również sterowana "kolektywem" za pomocą przełącznika ustawienia zasilania urządzenia. Wybranie jednej z trzech funkcji: oszczędzanie energii, zalecany lub najlepsza wydajność będzie rzutować na "agresywność" funkcji Power Throttling i pozwoli dobrać do siebie najlepszy scenariusz wykorzystania. Trzeba jednak pamiętać, że Power Throttling to funkcja eksperymentalna i wpływa ona na bardzo czułe mechanizmy zarządzania energią w systemie, dlatego we wczesnych wersjach może wywoływać pewne problemy. Jeżeli okazuje się, że w Waszym przypadku, mechanizm nie wykazuje dobroczynnego działania na energię zgromadzoną w Waszym akumulatorze lub co gorsza - wydajność aplikacji spada lub są wyświetlane różnorakie błędy, możecie wyłączyć Power Throttling dla danego programu:


Ustawienia -> System -> Bateria / Zasilanie

Użycie baterii przez aplikacje -> (wybierz konkretną aplikację) -> przełącz z "zarządzane przez system" na wyłączone

Pamiętaj również, że wersje Insider Preview nie są przeznaczone do pracy na co dzień!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu