Ciekawostki technologiczne

Powrót do przeszłości. Windows 1.11 zabierze Was w podróż do 1985 r.

Piotr Kurek
Powrót do przeszłości. Windows 1.11 zabierze Was w podróż do 1985 r.
21

Kilka dni temu informowaliśmy Was, że Microsoft na swoich profilach w serwisach społecznościowych ruszył z promocją Windowsa 1.0. Teraz już wiemy, że całe zamieszanie związane jest z zeszłotygodniową premierą trzeciego sezonu Stranger Things.

Jeśli liczyliście, że Microsoft wraca do korzeni i przygotowuje się do premiery nowego systemu Windows opartego o pierwsze wersje Okienek, to muszę Was rozczarować ;) Windows 10 nie zamierza się cofać w czasie, a tym bardziej zmienić się w oprogramowanie, które zadebiutowało w 1985 r. Kampania promocyjna, którą mogliśmy obserwować przez ostatnie dni, związana jest z premierą trzeciego sezonu popularnego serialu na platformie Netflix. Chodzi oczywiście o „Stranger Things”, które z nowymi odcinkami wróciło w zeszłym tygodniu.

Zobacz też: Microsoft podróżuje w czasie. Zapowiada Windowsa 1.0 z 1985 roku

Windows 1.11 i tajemnice Stranger Things

Ważąca nieco ponad 775 MB aplikacja nie jest nakładką dająca nam możliwość korzystania z pierwszej odsłony Windows. To interaktywne narzędzie dla fanów serialu Netfliksa, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o historii przedstawionej w trzecim sezonie. W Windows 1.11 czeka na nich masa niespodzianek, ukrytych znaczeń i wskazówek, smaczków związanych z tą produkcja, czy gier, które pomogą odkryć tajemnice Stranger Things. A wszystko przygotowane w taki sposób, że mamy wrażenie korzystania z komputera z systemem operacyjnym pochodzącym wprost z 1985 r. — choć w tym wypadku zainfekowanym przez Drugą Stronę (Upside Down).

Jak widać na załączonych obrazkach, w Windows 1.11, wzorowanym na Windows 1.0, na użytkowników czeka masa atrakcji. Od MS-DOS Executive, który w tamtych czasach służył jako eksplorator plików, poprzez Terminal, edytor tekstu, na archaicznej, z obecnego punktu widzenia, aplikacji graficznej Paint. Do tego dochodzi kilka gier, z oprawą graficzną stylizowaną na tamte lata, oraz klipy wideo, które swoją jakością w dzisiejszych czasach mogą przerażać.

Aplikacja Windows 1.11 to nie wszystko, co Microsoft przygotował w związku z kampanią promocyjną Stranger Things. Jeszcze w tym miesiącu, w sklepach stacjonarnych firmy mają ruszyć warsztaty dla dzieci i młodzieży inspirowane obozem Know Where, na którym przebywał jeden z bohaterów serialu. Strange-ify your World to zajęcia z tworzenia inspirowanych produkcją Netfliksa krótkich filmików. Rule the Arcade zaprezentują i nauczą podstaw kodowania własnej gry komputerowej.

Do zainstalowania Windows 1.11 potrzebujecie Windows 10 w wersji 10240.0 lub nowszej. Aplikację znajdziecie w Windows Store, choć wciąż jest niedostępna do pobrania w naszym regionie. Alternatywnie, możecie sprawdzić pod tym linkiem prowadzącym do amerykańskiej wersji sklepu, gdzie aplikacja jest dostępna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu