Mobile

WikiWand - najładniejsza mobilna Wikipedia?

Konrad Kozłowski
WikiWand - najładniejsza mobilna Wikipedia?
Reklama

O projekcie WikiWand pisałem już na Antyweb pewien czas temu. Wtedy dostępna była jedynie wtyczka do przeglądarek internetowych pozwalająca podmienić ...

O projekcie WikiWand pisałem już na Antyweb pewien czas temu. Wtedy dostępna była jedynie wtyczka do przeglądarek internetowych pozwalająca podmienić standardowy wygląd strony na ten przygotowany przez autorów WikiWand. Od kilku dni WikiWand dostępne jest w App Store i pretenduje do roli najładniejszej mobilnej wersji Wikipedii.

Reklama

WikiWand nie jest naturalnie pierwszą aplikacją, która próbuje przekonać do siebie użytkowników Wikipedii na urządzeniach mobilnych. Muszę jednak przyznać, że z WikiWand na desktopie nie zrezygnowałem do tej pory, ponieważ to co oferuje zdecydowanie ułatwiło mi przeglądanie artykułów dostępnych w "wolnej encyklopedii".

Dlatego byłem bardzo ciekaw tego, jak WikiWand zaprezentuje się na niewiekim ekranie smartfona. Ekran główny to zero niespodzianek - w jego centrum znajdziemy pole wyszukiwania, zaś u dołu ekranu umieszczono funkcję lokalizacji naszego telefonu, by na tej podstawie móc zarekomendować nam artykuły. Po rozpoczęciu wpisywania frazy przeniesieni zostaniemy do wstępnych wyników, gdzie możliwe jest wybranie kilku innych związanych z poszukiwanym tematów.

Sama strona artykułu została zaprojektowana na wzór tego, co oglądamy na ekranie komputera, ale pojawiło się kilka smaczków dostępnych jedynie w aplikacji. Na przykład przewijane w poziomie "kafelki" z informacjami, które wypełniane są danymi z tabelki znajdującej się po prawej stronie artykułu na Wikipedii (również w wersji WikiWand). Każda z głównych sekcji artykułu to klikalne etykietki znajdujące się poniżej. Jeżeli ich liczba jest zbyt duża, pojawi się ikona wielokropka, której tapnięcie spowoduje wysunięcie panelu z prawej strony, gdzie znajduje się pełny konspekt tekstu. Dotrzeć do panelu można także przy użyciu gestu wysunięcia z prawej krawędzi ekranu.

Bardzo przydatne są przyciski w górnej części ekranu. Dzięki nim kolejno - szybko wrócimy do ekranu wyszukiwania, przeszukamy zawartość artykułu, podzielimy się linkiem oraz zmienimy język tekstu (z tego korzystam bardzo często, więc niesamowicie doceniam tak łatwy sposób zmiany języka). Niestety, lista nieobecnych w aplikacji funkcji jest dość pokaźna, a najbardziej potrzebne znajdują się już na forum dyskusyjnym aplikacji WikiWand, gdzie zamieszczać można propozycje zmian i poprawek.

Wśród nich znajdują się historia odwiedzanych artykułów, ciemny motyw interfejsu, opcja zapisywania tekstów offline oraz zmiana rodziny i rozmiaru czcionki. To wszystko jest niezbędne, by WikiWand mógł konkurować z obecnymi w App Store od jakiegoś czasu aplikacjami. W zespole WikiWand dostrzegam jednak spore ambicje i chęci zostania numerem jeden. WikiWand może i jest jedną z najładniejszych "nakładek" na Wikipedię, ale niestety to nie wystarczy.

WikiWand w App Store.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama