Świat

Rosjanie straszyli Wikipedię, teraz nakładają na nią kary. Bo pisze prawdę

Piotr Kurek
Rosjanie straszyli Wikipedię, teraz nakładają na nią kary. Bo pisze prawdę
9

Sąd w Moskwie wydał wyrok przeciwko Wikipedii. Strona musi zapłacić karę za rozpowszechnianie "fake newsów" i niestosowanie się do nakazu usunięcia wpisów dotyczących inwazji Rosji na Ukrainę.

1 kwietnia pisaliśmy, że Roskomnadzor planuje ukarać Wikipedię za to, że na platformie cały czas dostępne są informacje “niezgodne z prawem” - czyli takie, które opisują trwającą wojnę na terytorium Ukrainy. Za rozpowszechnianie fałszywych - według Roskomnadzor - treści, Wikipedia ma otrzymać karę w wysokości 4 milionów rubli, czyli około 200 tysięcy złotych. I choć wyglądało to na żart z okazji Prima Aprilis, Rosjanie dopięli swego. Sprawa trafiła do sądu, a tamtejszy wymiar sprawiedliwości uznał, że Roskomnadzor ma rację i trzeba ukarać przeciwników Rosji. Głównym powodem jest odmowa usunięcia treści, które strona rosyjska uznaje za niedokładne lub wręcz fałszywe - chodzi oczywiście o "specjalną operację wojskową Rosji w Ukrainie", która w rzeczywistości jest inwazją rosyjskich wojsk na niepodległe państwo.

5 mln rubli kary dla Wikipedii za pisanie prawdy o inwazji Rosji na Ukrainę

Źródło: Depositphotos

Na Wikipedię i jej właściciela Wikimedia Foundation nałożona została pierwsza taka kara. Jak podaje agencja Reutera powołując się na doniesienia z Interfax, rosyjski sąd nakazał Fundacji zapłacenie 3 mln rubli (ok. 183 tys. zł). Inne źródła podają też, że tym samym czasie rozpatrywany był drugi wniosek rosyjskiego regulatora, który żądał od Wikipedii usunięcia innych materiałów, które w jego opinii są dla Rosji krzywdzące i wprowadzające czytelnika w błąd. I także opisywały przebieg działań wojennych na terenie Ukrainy. Również ten wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez sąd - nakładając na Wikimedia Foundation dodatkowe 2 mln rubli (ok. kary 122 tys. zł).

Na ten moment nie wiadomo, jak na wyroki moskiewskiego sądu zareaguje Wikimedia Foundation. Nie wiadomo też w jaki sposób Rosjanie będą chcieli wyegzekwować wspomniane 5 mln rubli. Już wcześniej fundacja stała na stanowisku, że nie zamierza ulegać naciskom rosyjskiego regulatora. Jej przedstawiciele przy okazji wezwań ze strony Roskomnadzor podkreślali, że nie cofną się w obliczu prób cenzurowania i zastraszania. Wikipedia będzie podtrzymywać misję dostarczania darmowej wiedzy światu.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news