Świat

Przedstawiasz fakty o wojnie na Ukrainie - Rosja Cię ukarze. Nawet, jeśli jesteś Wikipedią

Kacper Cembrowski
Przedstawiasz fakty o wojnie na Ukrainie - Rosja Cię ukarze. Nawet, jeśli jesteś Wikipedią
10

Prawda w oczy kole. Rosja planuje ukarać wszystkich, którzy przedstawiają fakty o trwającej wojnie na Ukrainie - nawet Wikipedię, o której stratę kraj zarządzany przez Władimira Putina tak bardzo się boi.

Roskomnadzor planuje ukarać Wikipedię za to, że na platformie cały czas dostępne są informacje “niezgodne z prawem” - czyli informacje o trwającej wojnie na Ukrainę. Za rozpowszechnianie fałszywych - według Roskomnadzor - treści, Wikipedia ma otrzymać karę w wysokości 4 milionów rubli, czyli około 200 tysięcy złotych.

W oficjalnym komunikacie rosyjskiego regulatora mediów możemy przeczytać: "Wikipedia będzie pociągana do odpowiedzialności administracyjnej za nieusunięcie informacji niezgodnych z prawem". Roskomnadzor od strony żąda “natychmiastowego usunięcia wprowadzających w błąd informacji na temat specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Rosji na Ukrainie, mających na celu dezinformację rosyjskich użytkowników”.

Zabawnie składa się to z niedawną informacją, że Rosjanie masowo pobierają wszystkie dane z rosyjskiej Wikipedii w obawie, że wkrótce również ta strona zostanie zablokowana w państwie, które dopuściło się napaści zbrojnej na Ukrainę.

Zachowanie Roskomnadzor nie powinno jednak szczególnie zaskakiwać - w Rosji jest całkowity zakaz mówienia o wojnie, a wszelkie wydarzenia na Ukrainie można nazywać wyłącznie "specjalną operacją wojskową". Wszyscy Rosjanie, którzy wyrażą antywojenne zdanie są uważani za zdrajców, a za mówienie negatywnie o działaniach Rosji można trafić do więzienia nawet na kilkanaście lat.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news