WiFi

Darmowe WiFi we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej w Warszawie już w lutym 2016

GU
Grzegorz Ułan
9

Dostęp do darmowej sieci WiFi w komunikacji miejskiej to coraz powszechniejsza kwestia w polskich miastach. W Warszawie nadal to pilotażowy projekt, ale z właśnie otrzymanej informacji na email wynika, że zmierza do szczęśliwego zakończenia. Obecnie w 500 pojazdach (są specjalnie oznakowane) zain...

Dostęp do darmowej sieci WiFi w komunikacji miejskiej to coraz powszechniejsza kwestia w polskich miastach. W Warszawie nadal to pilotażowy projekt, ale z właśnie otrzymanej informacji na email wynika, że zmierza do szczęśliwego zakończenia.

Obecnie w 500 pojazdach (są specjalnie oznakowane) zainstalowane są hotspoty z WiFi, aby skorzystać z darmowego dostępu, wystarczy wyszukać z pośród dostępnych sieci, tę o nazwie freewifi.waw.pl i połączyć się z nią. Nie trzeba się specjalnie logować do niej (jak to ma miejsce w pociągach IC), wystarczy zaakceptować regulamin i zacząć korzystać.

Partnerem technologicznym i dostawcą internetu LTE jest Plus, który obiecuje do lutego objąć nim 100% taboru, czyli około 1200 autobusów. Tak w kwestii statystyk, tylko w listopadzie w autobusach z już dostępnym WiFi odnotowano 70 000 sesji, którymi przesłano 1,68 TB danych. Przy całym taborze możemy więc liczyć ten transfer na poziomie ponad 3,5 TB danych.

Cieszy ten ruch z darmowym dostępem do sieci w komunikacji naziemnej, ale najbardziej pilną sprawą, jeśli chodzi o dostęp do sieci w komunikacji miejskiej w Warszawie, jest zasięg polskich operatorów (Play ma już od dawna) na pierwszej linii metra, a sprawa ciągnie się już bardzo długo. W zeszłym roku zasięg ten obiecany był do końca 2014 roku. Na dziś, mogę powiedzieć na przykładzie Orange, LTE mam do stacji Pole Mokotowskie. Mam nadzieję, że do tego lutego 2016 uporają się z tym.

Źródło: informacja prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu