Mobile

Wiemy już ile w Play zapłacimy za połączenia, SMS-y i internet w roamingu po 30 kwietnia

Tomasz Popielarczyk
Wiemy już ile w Play zapłacimy za połączenia, SMS-y i internet w roamingu po 30 kwietnia
11

Jak wiadomo, już od 30 kwietnia w Unii Europejskiej będziemy płacili za roaming mniej. Dotąd jednak nie było wiadomo, jak będzie to ostatecznie wyglądać. Aż do teraz.

O zmianach w opłatach roamingowych pisaliśmy już niejednokrotnie. Wiadomo, że 15 czerwca 2017 zostaną one całkowicie zniesione. Tymczasem już od 30 kwietnia tego roku będziemy płacić po prostu mniej. Dotąd znaliśmy jedynie europejskie limity regulowane przez dyrektywę. Jako pierwszy swoje stawki w złotówkach za połączenia, wiadomości i transfer danych w roamingu podaje Play. Na blogu rzecznika sieci możemy znaleźć już kompletny cennik, który będzie wkrótce obowiązywał.

Co istotne, ceny nie są ujednolicone dla całej sieci. Wszyscy klienci Play będą płacili na pewno 0,05 zł za minutę odebranego połączenia w roamingu. Pozostałe stawki zależą już od posiadanych ofert.

I tak minuta połączenia wychodzącego może nas kosztować od 25 groszy (Formuła 4.0 Unlimited, Nowa Formuła 4.0, SIM Formuła Rodzina, Formuła Smartfon Unlimited, Formuła Europa Unlimited i inne) do nawet 74 groszy (Longplay 29 Telefon, Play Abonament 40/50, Nowy Play na Kartę 9, Play Karta 9). Za SMS-a możemy płacić od 10 groszy do 30 groszy, a za MMS od 25 groszy do złotówki. Analogicznie wygląda kwestia transferu danych, którego ceny w najlepszym przypadku wyniosą 25 groszy za megabajt, a w najgorszym - złotówkę/MB.

Ze wstępnej analizy udostępnionego cennika jasno wynika, że najwięcej zapłacą osoby posiadające stare, niedostępne już w ofercie sieci taryfy. W gorszej sytuacji są również użytkownicy większości ofert typu prepaid.

Swój cennik udostępnił również Red Bull Mobile działający w ramach Play. Tutaj również za minutę odebranego połączenia zapłacimy 5 groszy. Minuta połączenia wychodzącego będzie nas we wszystkich taryfach kosztować 54 grosze. Ceny SMS-ów są różne. Posiadacze ofert Energy, NO LIMITS i 66/68 zapłacą 29 groszy, a pozostali - 19 groszy. Podobnie wygląda sytuacja z MMS-ami: 66/68 - 53 grosze, Energy i NO LIMITS - 28 groszy, a cała reszta 25 groszy. Cena za jeden megabajt transferu danych to w niemal wszystkich taryfach 25 groszy. Jedynie posiadacze 66/68 zapłacą 1 zł/MB.

Czekamy teraz na pozostałych operatorów. Ich cenniki zostaną najprawdopodobniej ujawnione w ciągu nadchodzących tygodni.

Przypomnijmy, że decyzją Parlamentu Europejskiego od 30 kwietnia opłaty roamingowe w Unii Europejskiej mają wynieść maksymalnie: 5 centów za minutę połączenia (obecnie jest 19 centów), 2 centy za SMS-a (aktualnie 6 centów) i 5 centów za megabajt transferu danych (obecnie 20 centów). W określonych sytuacjach operatorzy mogą przekroczyć te limity, co zresztą widać w udostępnionym wyżej cenniku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu