Z dużym sentymentem patrzyłem na stary układ Antyweb i muszę przyznać, że do tej pory mi się podoba. Przyszedł jednak czas na odświeżenie AW, poprawie...
Z dużym sentymentem patrzyłem na stary układ Antyweb i muszę przyznać, że do tej pory mi się podoba. Przyszedł jednak czas na odświeżenie AW, poprawienie błędów i dodania trochę nowych rzeczy. I tak oto powstało to co teraz widzicie.
Zanim jednak przejdę do opisywania co się zmieniło najpierw o myśli przewodniej jaka stała za tym ruchem. Przede wszystkim nie miała to być rewolucja. Nadal podoba mi się konstrukcja blogowa, nadal jest więc główny stream z informacjami, prawa szpalta itp.
Doszło jednak w nowym AW kilka elementów, które mam nadzieję będą zarówno dla was jak i dla mnie pożyteczne.
Górna nawigacja
Zaczynając od góry czyli od paska menu w którym znajdziemy najciekawsze kategorie z najlepszymi tekstami (Antyweb), przegląd sytuacji wśród mobilnych aplikacji (AntyApps), informacje o nowo dodanych inwestorach i startupach do katalogu (Startupy) oraz statyczne info o zespole czy też stary mechanizm zamawiania reklam.
Slajder i kolorowe boksy
Slajder to narzędzie dla nas do wyróżniania naszym zdaniem ciekawych tekstów. Konstrukcja blogowa ma bowiem tę wadę, że informacje szybko spadają w dół, a później na następne strony i ostatecznie szybko przestają być czytane. Celem slajdera jest więc promocja tekstów, które warto przeczytać mimo iż już ich na stronie głównej nie widać.
O tym się dyskutuje
Mały dodatek graficzny sugerujący najczęściej komentowany artykuł na Antyweb. Prosty i taki właśnie miał być. Osobiście nie wierzę w bloki z ostatnimi komentarzami i podobne dodatki na stronach. Niestety z premierą tego dodatku trzeba będzie poczekać aż Disquse przemieli bazę komentarzy Antyweb - co może potrwać do 24h.
Filtr nad głównym stream
Tutaj również narzędzie dla nas aby pokazać pewne grupy tematów, na które chcielibyśmy zwrócić czytelnikom uwagę. Ponieważ mamy bardzo dużą łatwość w edycji zarówno tego filtra jak i menu na górze dlatego będziemy starać się dostosować go tematycznie do bieżącej sytuacji. Czyli w przypadku premiery iPad 3 znajdziecie tam odnośnik do postów związanych z tym urządzeniem. To oczywiście tylko przykład.
Widgety i dodatki
Pod wpisami pojawiły się polecane powiązane posty oraz informacja o następnym i poprzednim poście. Natomiast w prawej szpalcie znajdziecie więcej bloków pokazujących informacje z innych serwisów Antyweb taki jak Startups.antyweb.pl czy AntyApps.pl. Na premierę czeka też blok z 5 najpopularniejszymi wpisami, natomiast zobaczycie go dopiero w momencie kiedy Wordpress zbierze odpowiednią liczbę danych.
Artykuły
Właściwie teraz są dwa rodzaje. Pierwszy taki bardziej klasyczny layout aczkolwiek z mocnym akcentem na tytuł, który zajmuje całą szerokość bloga. Drugi rodzaj jest nazywany przez nas super postem - gdzie na początku mamy bardzo dużą grafikę z nałożoną na nią warstwą z tytułem i dodatkami / widgetami społecznościowymi. Przykładem takiego postu jest ten tekst, który właśnie czytacie. Super posty będą stosowane oczywiście tylko do super artykułów na które będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę czytelników.
Komentarze
Zdecydowałem się ostatecznie na Disqusa, nie chcą się ograniczać jedynie do samego FB (a takie pomysły też na początku miałem). Niestety jak się okazało podczas wdrożenia, dobrze ponad sto tysięcy komentarzy nie jest to ilości którą ten system potrafi łatwo przyswoić i na zaciągnięcie wszystkich trzeba będzie poczekać chwilę (nawet do 24 godzin). Nie zmienia to faktu, że nowe artykuły można już bez problemu komentować. Jedynie w starsze komentarze do starszych treści pojawią się za jakiś czas.
Od początku
Tak mniej więcej wyglądają zmiany, które widać na Antyweb gołym okiem. To czego nie widać, to dość sporo usprawnień jeśli chodzi o zarządzanie nowymi elementami w panelu admina i cały kod skórki, który razem z niektórymi pluginami został napisany od zera.
Na koniec
Możliwe, że to co widzicie nie jest mistrzostwem świata jeśli chodzi o architekturę informacji. Możliwe, że na dwóch centymetrach ekranu mógłbym upchnąć o wiele więcej informacji czy też użyć jeszcze lepszych sztuczek do poprawienia statystyk. Zawsze jednak zmieniając Antyweb priorytet był jeden - nowa wersja musiała mi się podobać. I tak też jest w tym przypadku.
Nowy AW nie powstałby bez wsparcia Michał Samojlika, (Autentika.pl), który zaprojektował graficznie całość oraz Gniewomira Świechowskiego (Mashupmedia.pl), który przełożył piękne wizje na działający serwis. Bardzo chciałem obu panom podziękować za cierpliwość i profesjonalną robotę.
Uruchamiamy więc dzisiaj Antyweb w nowej odsłonie. Czekam na wasze uwagi, krytykę i pierwsze spostrzeżenia. Jeśli znajdziecie jakieś błędy czy też nie działające elementy bardzo proszę o informacje w komentarzu. Mam nadzieję, że szybko uda nam się ustabilizować serwis i poprawić wszystkie znalezione błędy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu