Gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon wielkim przegranym gali BAFTA. Fallout 4 grą roku

Paweł Winiarski
Wiedźmin 3: Dziki Gon wielkim przegranym gali BAFTA. Fallout 4 grą roku
29

Spore zaskoczenie. Po fantastycznej serii, podczas której polska produkcja zdobywała praktycznie każdą statuetkę do której została zgłoszona, najnowsze przygody Geralta poległy w każdej kategorii podczas rozdania nagród BAFTA Games Awards. Fani gier zaskoczeni, nie ukrywam, że ja również.

BAFTA Games Awards to impreza odbywająca się już od 12 lat, trudno też dyskutować o jej prestiżu - to w końcu jedna z Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Mimo siedmiu nominacji (w tym na muzykę, debiut, grę roku czy innowację), Wiedźminowi 3 nie udało się zdobyć żadnej nagrody. Zaskoczeni? To pewnie zaskoczy Was również jaka produkcja została uznana za grę roku - Fallout 4, czyli produkcja, która chwilę po premierze podzieliła graczy.

Wiedźmin 3? Tu nie znajdziecie

Część z Was będzie też zaskoczona pozostałymi statuetkami. Oto pełna lista:

Najlepsza Gra – Fallout 4

Osiągnięcie Artystyczne – Ori and the Blind Forest

Osiągnięcie Audio – Everybody’s Gone to the Rapture

Najlepsza Gra Brytyjska – Batman: Arkham Knight

Najlepszy Debiut – Her Story

Najlepsza Gra Rodzinna – Rocket League

Najlepszy Projekt – Bloodborne

Największa Innowacja – Her Story

Najlepsza Gra Mobilna – Her Story

Najlepsza Gra Sieciowa – Rocket League

Najlepsza Muzyka – Everybody’s Gone to the Rapture

Najlepsza Nowa Marka – Until Dawn

Najlepsza Rola – Merle Dandridge jako Kate Collins w Everybody’s Gone to the Rapture

Gra wymagająca najwięcej czasu – Prison Architect

Najlepsza Gra Sportowa – Rocket League

Najlepsza Historia – Life is Strange

Nagroda Publiczności w kategorii eSport – SMITE

Teoretycznie nie powinniśmy dyskutować o tym, czy Fallout 4 powinien zgarnąć najważniejsze wyróżnienie. W praktyce wystarczy spojrzeć na recenzje i opinie graczy - ja miałbym w związku z nimi poważne problemy z przyznaniem tak ważnego wyróżnienia tak kontrowersyjnej w odbiorze grze. No chyba, że Akademia postanowiła iść po prąd i nie powtarzać wyborów innych. Przypomnę, że Wiedźmin 3 zdobył łącznie 170 nagród gry roku, w tym chociażby Złote Dzojstiki, doskonale wiadomo więc, co wybrali gracze.

Przyznam, że jestem trochę zaskoczony - spodziewałem się raczej, że statuetka BAFTA będzie dla Wiedźmina 3 swoistą wisienką na torcie. Nie jest oczywiście tak, że przez ostatnie lata zgadzałem się z wyborami Akademii - grą roku 2014 zostało uwielbiane przeze mnie Destiny, choć statuetki bym jej nie przyznał. Rok wcześniej The Last of Us, kiedy sam typowałem GTA V, wielkim nieporozumieniem było dla mnie Dishonored, które zdobyło statuetkę najlepszej gry roku 2012. Czy brak nagrody BAFTA w jakikolwiek sposób zaszkodzi Wiedźminowi 3? Szczerze wątpię, gra i tak zapisze się w historii elektronicznej rozrywki jako jedna z najbardziej docenionych produkcji i nie mówię tu tylko o polskich grach. Jeśli natomiast patrzymy na nasz rodzimy rynek, myślę że jeszcze długo nie zobaczymy tak pozytywnie przyjętej produkcji. Choć tak naprawdę mam nadzieję, że się mylę i ktoś niedługo nas zaskoczy.

grafika: 1

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wiedźmin 3: dziki goncdpr