Felietony

Wiadomości24.pl atakują wykop.pl i inne agregatory - dla mnie to samobój na oczach internautów

Grzegorz Marczak
 Wiadomości24.pl atakują wykop.pl i inne agregatory - dla mnie to samobój na oczach internautów
105

Przyznam, że do tej pory przecieram oczy ze zdumienia i czytam cały artykuł jaki ukazał się w serwisie wiadomosci24.pl jeszcze raz i nie pomaga mi to w zrozumieniu sensu tego ataku. Polskie kopie Digga działają na granicy prawa, a z pewnością pasożytują na treściach wytwarzanych przez inne podmio...

Przyznam, że do tej pory przecieram oczy ze zdumienia i czytam cały artykuł jaki ukazał się w serwisie wiadomosci24.pl jeszcze raz i nie pomaga mi to w zrozumieniu sensu tego ataku.

Polskie kopie Digga działają na granicy prawa, a z pewnością pasożytują na treściach wytwarzanych przez inne podmioty, przede wszystkim wydawnictwa prasowe, które dopiero dziś - w dobie kryzysu gazet - na dobre wchodzą do sieci. Co więcej, prawo łamią zarówno właściciele takich pasożytniczych serwisów, jak i korzystający z nich internauci.

Całość rozbija się o nieszczęsną ramkę, jaką Wykop (Sfora, Wyczaj i inne) wyświetla po kliknięciu na odnośnik do jakieś strony - podobno ramka ta blokuje zliczanie odsłon, czy real users przez Gemiusa.

Możliwe, że Gemiusa to blokuje, ale mogę pokazać moje statystyki Google Analytics, na których widać zarówno ilość odsłon jakie wygenerował wykop jak również ilość unikalnych użytkowników, którzy dzięki linkowi na wykopie trafili na mój blog. Co ciekawe wiadomosci24.pl dostały kod, który pomaga pozbyć się ramki (wkleja się go na stronę) to jednak nie przeszkodziło w napisaniu tego artykułu.

Okazuje się, przez ramki do więzienia za łamanie praw autorskich mogą trafić nie tylko twórcy serwisów, ale również użytkownicy:

Zdaniem specjalistów od prawa autorskiego na Wykopie, Sforze i Wyczajto mamy do czynienia z naruszeniem prawa autorskiego dokonywanym pospołu przez internautę i samego prowadzącego serwis. Można w nich znaleźć linki do treści z serwisów, których właścicielami są wydawcy prasy, m.in. Axel Springer, Wprost, czy Polskapresse. Dla nich prezentowanie w całości (a więc w ramkach) ich materiałów oznacza, że choć ponieśli nakłady na ich wytworzenie, opłacili dziennikarzy i przysługują im autorskie prawa, zostają pozbawieni możliwości czerpania korzyści ze swojej własności.

"Dziki atak" wymierzony jest nie tylko w Wykop, ale również w serwisy Onetu czy o2.pl, czyli Wyczaj.to oraz Sfora.pl

prawnicy uważają, że internauci naruszają prawo umieszczając linki do tych serwisów, którym czas wyświetlania podlinkowanej strony prawie w całości jest zaliczony na ich korzyść (dzięki pokazywaniu cudzej treści w ramce). Natomiast Sfora.pl, Wykop.pl czy Wyczaj.to naruszają prawo, zawłaszczając czas zaliczany w statystykach.

Koniec artykułu jasno sugeruje co może być dalej. Kto pierwszy się odważy pozwać wyżej wymienione "pasożyty", ktoś musi - nagonka już się zaczęła i wiadomo kto jest jej autorem. Najciekawiej jednak kończy się cały artykuł - na samym dole ujrzymy bowiem guzik z napisem wykop (uwagę na to zwrócił mi Marcin Jagodziński).

Abstrahując od zasadności atakowania kogokolwiek za "ramki" (bo może okazać się, że to Gemiusa wina, iż nie umie interpretować prawidłowo danych - a przykładem tego, że można lepiej, jest chociażby GA) to zastanawiam się, czy w tych czasach wywołanie wojny między jednym serwisem dostarczającym informacji, a wszystkimi liczącymi się agregatorami newsów w Polsce to nie jest po prostu olbrzymi samobój.

Nie widziałem w tym artykule informacji o próbie dogadania się z Wykopem, czy innymi serwisami i wyjaśnienia całej sytuacji, nie widzę też chęci jakiegokolwiek ugodowego załatwienia sprawy. Jest tylko atak, który kończy się hasłem "kto idzie ze mną"?

Zakładając jednak, że ramki faktycznie szkodzą (bo Gemius nie umie itp), zakładając że nikt z pomówionych, czyli Wykop, Onet, o2 nie będzie chciał się sądzić i zakładając, że ramki znikną z tych serwisów to zapewne razem z ramkami zniknie również źródło jakim jest wiadomości24.pl. Szczerze polecam rozważnie możliwości zablokowania tego serwisu przez pomówione agregatory, aby nie tracił on więcej sensu bycia jakim są statystyki Gemiusa!

Na zakończenie przypomnę jeszcze, że były czasy, iż to wiadomosci24 same (lub ktoś w ich imieniu) spamowały na wykopie dodając każdy nowy artykuł jaki się ukazał.

Na koniec. Drodzy dziennikarze obywatelscy wygląda na to, że nie to co piszecie jest ważne i nie to, że dzięki Wykopowi, Wyczaj i Sforze przeczyta to 100x więcej ludzi - liczą się odsłony - sorry "life is brutal and full of zasadzkas".

Ps. Jestem świadomy, że ilość cytatów w tym artykule mogła naruszyć prawa autorskie i jeśli tylko tak się stało i dostanę na ten temat informacje to z pewnością zoptymalizuję treść do odpowiednich rozmiarów.

Ps2. Bardzo chętnie posłuchał bym na temat całej sytuacji wypowiedzi innych prawników niż tych cytowanych przez w24.pl

Na zakończenie proponuję wykopać, wysforować i wyczaić

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu