Felietony

beta.wp.pl - jest dużo lepiej.

Grzegorz Marczak
beta.wp.pl - jest dużo lepiej.
33

Wicelider naszych portal pokazał się w nowej odsłonie pod adresem beta.wp.pl. Właściwie pierwszy raz nową WP można było zobaczyć przez chwilę wczoraj ale strona szybko została wyłączona. Pierwszy rzut oka na nową WP i można powiedzieć, że portal prezentuje się dużo lepiej, zyskał na szerokości or...

Wicelider naszych portal pokazał się w nowej odsłonie pod adresem beta.wp.pl. Właściwie pierwszy raz nową WP można było zobaczyć przez chwilę wczoraj ale strona szybko została wyłączona.

Pierwszy rzut oka na nową WP i można powiedzieć, że portal prezentuje się dużo lepiej, zyskał na szerokości oraz przejrzystości i wygląda na bardziej "żywy". Urok nowej WP psują niestety mocne i bardzo rzucające się w oczy "szare belki" - nie wiem dokładnie co tak naprawdę w nich irytuje czy dobór kolorów czy też to, że tak mocno podkreślają sekcje tematyczne. Jednym słowem są paskudne!

To co podoba mi się w nowym WP to pozycja bloku z wiadomościami, który umieszczony jest na samej górze zaraz pod nagłówkiem strony. Dzięki temu wchodząc na WP nie muszę przewijać strony aby przeczytać co się ciekawe wydarzyło (tak jak to mam miejsce w Gazeta.pl i Interia.pl gdzie najważniejszy wydaje się duży obrazek na pół strony).Z rzeczy które mi się nie podobają (bo o paskudnych belkach już wspominałem) jest jeszcze lewy pasek z listą serwisów WP. Miała go kiedyś Interia i zrezygnowała (prawdopodobnie na skutek małej efektywności). Moim zdaniem ten element psuje wygląd serwisu i wprowadza więcej bałaganu niż pożytku.

Pod listą serwisów znajduje się "kumulacja" paskudnych belek, które po najechaniu na nie myszką ukazują swoją treść. Po pierwsze nie zawsze to działa po drugie naprawdę nie jest to funkcjonalne (przynajmniej dla mnie). Moim zdaniem najlepiej problem dużej listy własnych serwisów rozwiązał Onet budują pod nagłówkiem pasek z którego możemy wybrać to co nas interesuje.

Oprócz lewego paska wydaje mi się, środkowa kolumna ma nieco problem z przejrzystością treści, szczególnie sekcja "społeczność" w której ktoś próbuje zmieścić za dużo linków i jeszcze dwa małe zdjęcia.

Ostatnią rzeczą którą chciałbym zobaczyć na WP jest możliwość ustawienia bloków z wiadomościami według własnych preferencji (coś co jest zrobione na Gazeta.pl). Chciałbym bowiem przesunąć całą sekcję sportową na dół i ułożyć sobie pod wiadomościami informacje biznesowe a potem technologie.

Pomimo tych paru mankamentów (i fatalnych "belek"), które wymieniłem uważam że nowa WP prezentuje się dużo lepiej od poprzedniej wersji - póki jest jeszcze okazja proponuję włączyć sobie starą i nową WP i porównać. To co zawsze ciekawiło mnie przy odświeżaniu wyglądu dużych portali to, to jak duży ma to wpływ na użytkowników i czy zmianę wyglądu widać w jakiś sposób w statystykach?

Ciekawe czy przyszedł już czas na O2? Wprawdzie ten portal ma inny charakter i skupia się na "nieco" innych treściach ale odświeżenie wyglądu moim zdaniem było by wskazane. Mam tylko nadzieję, że do tej pracy nie zabierze się ten sam grafik, którego styl teraz przebija się przez wszystkie serwisy portalu O2.

Aktualizacja

W komentarzu ktoś zwrócił mi uwagę na bardzo ciekawą funkcje nowego WP której nie dostrzegłem (myślę, że mogła by być ona bardziej wyróżniona). Otóż pod logiem serwisu znajduję się odnośnik do wersji WP którą możemy wybrać. Możemy więc wybrać na przykład wersję "na poważnie" i wtedy newsy i informacje biznesowe będą ułożone przed sportem i rozrywką (wersji jest w tej chwili 4 więc każdy może dopasować sobie portal do swojego profilu). Oprócz wyboru wersji która ma wpływ na układ bloków tematycznych możemy też zmienić kolorystykę serwisu oraz kolor belek!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

portalewirtualna polska