Ciekawostki technologiczne

Weekendowa mieszanka technologii i sci-fi cz. 4

Marcin Hołowacz
4

Szybko rzucimy okiem na wybrane technologie, a później oddamy się kosmicznym klimatom. Okazuje się, że Wszechświat sprzyja wypadkom.

Tango

Smartfony mogą udostępniać innym naszą lokalizację na świecie i jeśli ktoś ma do tego odpowiednie narzędzia (agencje rządowe jak NSA), może je również wykorzystać np. do podsłuchiwania. Ktoś mógłby się naczytać takich rzeczy i mieć różne obawy związane z prywatnością. Jasne, to zrozumiałe, a co jeśli smartfony zaczną wykonywać trójwymiarowe mapy otoczenia w którym się znajdujemy? Chodzisz po swoim mieszkaniu? Ok, od tej pory mamy mapę 3D wszystkich pomieszczeń. Powiedziałem „a co jeśli”, jednak Project Tango jest już rozwijany od dawna i może się pochwalić całkiem fajnymi rezultatami. Jest tu oczywiście dużo miejsca na ciekawe zastosowania dla użytkowników, którzy chcą korzystać z rozszerzonej rzeczywistości.

https://www.youtube.com/watch?v=YulYq5P3heo

Ochroniarz ziemia-powietrze

A gdyby tak zamiast człowieka patrolującego teren zamówić sobie robota ochroniarza? Przyznam szczerze, że to co możemy zobaczyć na filmiku promocyjnym ochroniarza O-R3 wydaje mi się raczej… lekko zabawne. Mały autonomiczny samochodzik, który kojarzy się z wózkiem golfowym nie wzbudza respektu, ale jakby się nad tym zastanowić, to wystarczy że powiadomi odpowiednie służby o włamaniu. Gdyby złoczyńca zaczął uciekać, wtedy w pościg za nim uda się dron. To dopiero sceny akcji rodem z sci-fi! No dobrze, może trochę przesadzam.

https://www.youtube.com/watch?v=ky06P-uYCFs

ATROPA

Wydaje mi się, że po zobaczeniu tego krótkometrażowego filmu sci-fi wszyscy będą żałować, że nie jest to pełnoprawna, wysokobudżetowa produkcja. Całość jest utrzymana w bardzo fajnym klimacie, a w trakcie oglądania byłem coraz bardziej zaintrygowany tym co tu właściwie zaszło. Pragnąłem wszystko lepiej zrozumieć, ale po jakimś czasie dobrnąłem do samego końca i… będę czekał na ciąg dalszy jeżeli kiedykolwiek nastąpi – najlepiej w kinie, bo chętnie kupiłbym bilet, albo chociaż późniejszą wersję filmu na Blu-ray.

https://vimeo.com/77761436

DEDALO

Tym razem również jesteśmy w kosmosie. Tym razem również coś poszło nie tak. Scenariusz niby podobny do powyższego filmu ATROPA, a jednak mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Nie wiemy co dokładnie doprowadziło do takiego stanu rzeczy, ale teraz nie ma to większego znaczenia. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za bohaterkę, która być może wyjdzie z tego cało. Od siebie tylko dodam, że na jej miejscu postarałbym się trochę bardziej oddalić, zamiast pozostawać w tak bliskim sąsiedztwie…

https://vimeo.com/167710570

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu