Mobile

Znudziły ci się głosy w nawigacji samochodowej? Sam nagraj komendy!

Kamil Świtalski
Znudziły ci się głosy w nawigacji samochodowej? Sam nagraj komendy!
6

A co gdybyśmy samodzielnie nagrywali głosy do nawigacji samochodowej, albo... kupowali paczki z komendami ludzi, których głosów lubimy słuchać? Taki pomysł realizuje właśnie Waze!

Własne głosy w nawigacji Waze

Komendy głosowe w nawigacji samochodowej są na wagę złota — nie zawsze mamy możliwość rzucić okiem na ekran by zobaczyć kiedy skręcić, albo którego pasa ruchu powinniśmy się trzymać. Jednak po wielu przejechanych kilometrach istnieje duże prawdopodobieństwo, że głosy te nam się osłuchają. I wtedy z pomocą przychodzi nam najnowsza opcja w nawigacji Waze, która pozwoli samodzielnie nagrać zestaw komend!

Jak nagrać własne komendy głosowe do nawigacji Waze?

Aby nagrać samodzielne wskazówki, po otwarciu menu przechodzimy do sekcji Wskazówki Głosowe. Na górze czekać będzie na nas komenda Record New Voice -- i po udzieleniu praw dostępu do mikrofonu i zaakceptowaniu regulaminu możemy przejść do nagrywania.

Przed nami lista kilkudziesięciu komunikatów, które są w standardzie naszych głosowych asystentów. Od Wszystko gotowe. Ruszajmy, przez Za 200 metrów, za 1,5 kilometra, Trzymaj się lewej strony, Zjedź drugim zjazdem na Przed tobą fotoradar i Dojechaliśmy kończąc. Przy każdym z nich mamy ustalony limit, ile maksymalnie może trwać komunikat. Aktywujemy nagrywanie standardowym, czerwonym przyciskiem -- po zakończeniu wybieramy szary kwadrat. Jeżeli jesteśmy usatysfakcjonowani z nagrania, zapisujemy dźwięk i... kontynuujemy nagrywanie z kolejnymi komendami. Później nazywamy paczkę głosów — i gotowe!

Nowe głosy w nawigacji i... trochę kłopotów na horyzoncie

W założeniu zestawami głosów będzie można się dzielić z innymi użytkownikami -- a w dalszej perspektywie twórcy nawigacji chcą postawić na udział popularnych osób w tym przedsięwzięciu. Czy będą to monetyzować? Jeszcze nie wiadomo -- i choć już teraz widzę dużo plusów (nareszcie kraje które do tej pory nie doczekały się lokalizacji będą mogły słuchać komend po swojemu), to jeżeli faktycznie każdy będzie mógł je udostępniać: węszę kłopoty. Bo nie wierzę, że ktoś nie pokusi się na odrobinę żartów, które w tym wydaniu mogą być naprawdę średnio udane.

Aktualizacja z możliwością dodawania własnych głosów dla Waze od kilku tygodni dostępna jest na urządzenia z Androidem, a od teraz mogą się nią cieszyć także ci, którzy korzystają z iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu