Google

Tak wyglądają nowe autonomiczne samochody od Google

Jakub Szczęsny
Tak wyglądają nowe autonomiczne samochody od Google
17

A raczej Alphabet, albo jak kto woli - nowej firmy skupionej wokół molocha, Waymo. Nowe autonomiczne samochody zostały wyprodukowane przez Fiat Chrysler Automobiles - są to minivany Chrysler Pacifica. Specjalnie przygotowane pojazdy są wyposażone w mnóstwo czujników oraz kamer, które pozwalają oprogramowaniu Waymo na ustalenie pozycji samochodu i wykrycie innych obiektów wokół niego.

Dla przypomnienia, Waymo to niezależny od Alphabet twór, do którego przeniesiono ambicje Google na stworzenie autonomicznego pojazdu. Właśnie pod tym szyldem będą teraz odbywać się wszelkie prace nad samochodami niepotrzebującymi kierowców. W ramach nowego rozdziału historii projektu, Waymo oraz FCA zawiązali partnerstwo, na mocy którego w połowie 2017 roku dostarczone zostanie 100 aut. Obydwie firmy już przeprowadziły testy prototypowych egzemplarzy. Według informacji podanych przez nową spółkę obok Alphabet, Chryslery Pacifica przejechały ponad 200 godzin w bardzo trudnych warunkach. To pozwoliło na ostateczne dopięcie szczegółów kontraktu między FCA oraz Waymo. Kiedy wszystkie pojazdy w nowej flocie będą gotowe, od razu zostaną wdrożone do testów.

Waymo wiąże ogromne nadzieje w związku z autonomicznymi autami. Te są rzecz jasna podjudzane przez sporą konkurencję na tym rynku. Uber oraz Tesla wydają się być najpoważniejszymi konkurentami dla Waymo. Do tego grona może dołączyć Apple, którego intencje co do idei autonomicznych aut są bardzo niejasne. Wiadomo, że obecnie w firmie trwają tarcia dotyczące przyszłości korporacji. Zapewne, ważą się również losy projektu oprogramowania dla samojezdnych pojazdów, lub też całych aut.

Wcześniej w tym roku, Google świętowało przejechanie przez dotychczasową flotę ponad 3,2 miliona kilometrów. Były to w pełni autonomiczne auta, które poruszały się po drogach publicznych. Samochody Tesli przejechały znacznie więcej w ramach testów funkcji "Autopilota", jednak umówmy się - jazda po przewidywalnej autostradzie jest znacznie prostsza, niż uczestniczenie samochodu w typowym ruchu ulicznym. Dodatkowo, przy okazji świętowania Google nikt nie bawił się w deklaracje "to już jest to", "testy zostały skończone". Partnerstwo Waymo oraz FCA to dowód na to, że technologia będzie w dalszym ciągu rozwijana - do momentu, w którym twórcy będą pewni jej absolutnego bezpieczeństwa.

A to ma być niebagatelne. Według Waymo, wprowadzenie na ulicę w pełni autonomicznych aut pozwoli na zredukowanie przypadków śmierci na drogach. Co roku, w wypadkach samochodowych ginie około 1,2 miliona osób i 94% z nich zostało spowodowane przez błąd ludzki. To chyba wystarczający powód do tego, aby upatrywać w autonomicznych samochodach szansę dla nas wszystkich.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google