Google

Jakie hasła wpisywano w Google w 2016 roku? Już wiemy! [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Jakie hasła wpisywano w Google w 2016 roku? Już wiemy! [prasówka]
15

Google, tradycyjnie już, ujawnia, które hasła najszybciej zyskiwały na popularności i były wyszukiwane przez internautów w 2016 roku. Odzwierciedla to trendy i najważniejsze wydarzenia z ostatnich 12 miesięcy.

Google Zeitgeist 2016

Co było wyszukiwane w Google w 2016 roku? Globalna lista nie jest niespodzianką, bo odzwierciedla najważniejsze trendy tego roku. I tak pierwsze miejsce zajęła gra Pokemon GO, na punkcie której świat w pewnym momencie oszalał. Drugi był... iPhone 7, a więc najnowszy smartfon Apple'a. Trzecie miejsce należy do świeżo wybranego prezydenta USA - Donalda Trumpa. Tak wygląda globalny top 10:

 1. Pokémon Go
 2. iPhone 7
 3. Donald Trump
 4. Prince
 5. Powerball
 6. David Bowie
 7. Deadpool
 8. Olympics
 9. Slither.io
 10. Suicide Squad

W Polsce sytuacja wyglądała nieco inaczej. Tutaj pierwsze miejsce zajmuje Euro 2016, które było bardzo udane dla naszej reprezentacji. Dopiero na drugim znalazł się Pokemon GO. Trzecie zajęła... gra Slither.io, w której sterowaliśmy małym wężem. Pełna dziesiątka wygląda następująco:

 1. Euro 2016
 2. Pokemon Go
 3. Slither.io
 4. Rio 2016
 5. Eurowizja 2016
 6. Donald Trump
 7. Singielka
 8. iPhone 7
 9. Wybory w USA
 10. Deadpool

Kategorię ludzie zdominował u nas Donald Trump, a najpopularniejszym tematem, o którym się mówiło były wybory prezydenckie w USA. Spośród filmów, największym trendem był Deadpool, a jeżeli ograniczymy się tylko do polskich produkcji - Wołyń. Z kolei w kategorii seriale wygrały Singielka (seriale ogółem i seriale polskie) oraz Grzech Fatmagül (seriale zagraniczne). Szukaliśmy również znanych nazwisk: aktorki Olgi Omeljaniec, Alana Rickmana, Davida Bowie i Michała Szpaka. Kategorię sportowców zdominował Robert Lewandowski.

Interesujące są też wyszukiwania zaczynające się na "gdzie", "jak" itp. Tutaj pojawiały się frazy typu "jak pobrać Pokemon GO", a także "gdzie krąży burza". Pytaliśmy też "ile kosztuje Spotify" oraz "kim jest Kajetan Poznański". Najpopularniejszą dietą w Google w 2016 była "dieta przy chorej wątrobie" (ciekawe czemu?), a jeśli chodzi o kalorie, pytaliśmy, ile mają ich maliny.

Wszystkie zestawienia dotycząca haseł “trendujących”, czyli najszybciej zyskujących na popularności w dłuższym okresie 2016 roku w porównaniu do 2015 roku. Zestawienia dotyczą wszystkich polskich użytkowników wyszukiwarki Google, korzystających z urządzeń mobilnych i komputerów.

Wideorozmowy w Slacku

W tym roku w Slacku pojawiła się funkcja prowadzenia rozmów głosowych. Teraz twórcy idą o krok dalej i wprowadzają wideorozmowy. Użytkownicy mogą prowadzić je pojedynczo, a także w większych grupach (jeżeli korzystamy z płatnego planu, możemy prowadzić rozmowy z 15 osobami jednocześnie). Całość działa bajecznie prosto i pozwala wszystkim członkom grupy "dzwonić" do siebie na Slacku. Co ciekawe, zaimplementowano tutaj również obsługę emocji, a więc bez odzywania się możemy wyrażać emocje lub dawać znać rozmówcy, że np. chcemy coś powiedzieć i przerwać jego monolog. Slack pozwala też na integrację z innymi platformami do wideorozmów, a więc jeżeli nie przepadamy za nim, możemy podłączyć np. Google Hangouts, jako domyślną usługę do tego typu rozwiązań.

Debiutuje Android Things

Podczas Google I/O 2015 zaprezentowano platformę dla Internet of Things o nazwie Brillo. Teraz debiutuje ona pod inną nazwą - Android Things. System bazuje na Androidzie, ale został mocno zmodyfikowany i okrojony, aby działać płynnie na małych, prostych i dysponujących niewielką mocą obliczeniową urządzeniach. Niemniej system robi użytek z dobrze znanych już deweloperom rozwiązań, jak Android Studio, Google Play Services, a także Google Cloud Platform. Całość używa protokołu komunikacji Weave, który ma zostać rozbudowany o wsparcie dla usługi Google Assistant (działają z nim już m.in. Philips Hue i Samsung SmartThings). Na oficjalnej stronie udostępnione zostały już obrazy Android Things. Póki co jednak przystosowano je jedynie do współpracy z płytkami Intel Edison, NXP Pico oraz Raspberry Pi 3.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu