Polska

Cyberiada dla dzieci i dorosłych – musisz tam być!

MMD
Marcin M. Drews
2

C3PO i R2D2 pewnie się nie pojawią, ale i tak będzie gorąco! Przez okrągły tydzień w Warszawie gościć będzie Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada. Nazwa to oczywiście ukłon w stronę Stanisława Lema. Czy możemy się więc spodziewać Trurla i Klapaucjusza? Przekonamy się już 18 listopada! Imprezę...

C3PO i R2D2 pewnie się nie pojawią, ale i tak będzie gorąco! Przez okrągły tydzień w Warszawie gościć będzie Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada. Nazwa to oczywiście ukłon w stronę Stanisława Lema. Czy możemy się więc spodziewać Trurla i Klapaucjusza? Przekonamy się już 18 listopada!

Imprezę organizuje Muzeum Techniki w Warszawie, które specjalnie z tej okazji przedłuży godziny otwarcia do 19.00.

Zaprezentujemy roboty człekokształtne (humanoidalne), jeżdżące (mobilne), domowe i wiele innych. Roboty te powstały w większości w polskich politechnikach, instytutach badawczych i firmach prywatnych a w przyszłości mogą być produkowane przez polski przemysł. (źródło)

Atrakcją festiwalu ma być mobilny robot o imieniu (czy też nazwie) Kurier. Podobno nie tylko potrafi segregować i rozwozić dokumenty, ale i stróżować w biurze po godzinach pracy! Strzeżcie się, urzędasy!

Podczas Cyberiady nie zabraknie oczywiście mojego osobistego konika, czyli opisywanych już na łamach Antywebu łazików marsjańskich. Zobaczyć więc będzie można białostockiego Hyperiona, który w tegorocznej edycji University Rover Challenge zmiażdżył światową konkurencję, zdobywając pierwsze miejsce i ustanawiając przy okazji rekord (493 punkty na 500 możliwych). Towarzyszyć mu będzie wrocławski Scorpio III, laureat drugiego miejsca, a także łaziki skonstruowane w Instytucie Maszyn Matematycznych Politechniki Warszawskiej. Pokazy odbywać się będą na specjalnym torze.

Dla fanów testowania możliwości maszyn odbędzie się specjalny happening - studenci Koła Naukowego Robotyków, korzystając z warsztatów Design Thinking, w ekspresowym tempie dostosują swój telemanipulator (mechaniczne ramię) do potrzeb gości Cyberiady. A to naprawdę jedna z wielu atrakcji!

W sobotę i niedzielę odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży z budowy robotów (czas budowy robota ok. 30 min.) i programowania. Odbędą się też zawody O puchar prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej. Rywalizować będą studenci w konkurencjach: pokonanie labiryntu, wyścigi na torze oraz zapasy. Również w weekend pływać będzie CyberRyba, pierwszy w Polsce podwodny robot mobilny, który swym wyglądem i sposobem poruszania naśladuje prawdziwą rybę. (źródło)

Duch Pana Stanisława

Nie godzi się nie wspomnieć o oryginalnej Cyberiadzie, czyli tomie opowiadań pióra Stanisława Lema. Nasz najwybitniejszy i artystycznie nieśmiertelny pisarz 21 listopada poleci w kosmos (Lem żyje i leci w kosmos!), a trzy dni wcześniej, mam nadzieję, nawiedzi warszawski festiwal. Słynne Bajki robotów Lema to lektura obowiązkowa, a przy tym zbiór tekstów o cudownie podwójnej warstwie znaczeniowej. Dzieci zachwycą się przygodami automatów (Cyberiadę przeczytałem w wieku czterech lat), dorośli zagłębią się w tło filozoficzne.

Wspomnieć tu trzeba oczywiście Trurla i Klapaucjusza - dwa roboty, których wizerunek znamy dzięki ilustracjom wybitnego artysty grafika Daniela Mroza (1917-1993). Wybaczcie mi osobiste wspomnienie, ale Klapaucjusz zawsze przypominał mi Andrzeja Kurka z Sondy, co - biorąc pod uwagę tematykę technologiczną programu - nie było wcale głupim porównaniem. Roboty zresztą, podobnie jak Kurek i Kamiński, nieustannie ze sobą rywalizowały.

Dwaj genialni, nieustannie rywalizujący ze sobą wielcy Konstruktorzy, którzy materię są w stanie zmusić do wszystkiego, a oswojone kwarki trzymają w klatkach z fotonów. Ich techniczna omnipotencja jest prawdziwie magiczna, jednak zawsze opiera się na solidnych naukowych podstawach. Prowadzą kosmiczny warsztat, skutecznie reklamując swoje usługi za pomocą gigantycznego banneru: pierwsze słowo złożyli z samych błękitnych olbrzymów, inne zaś utworzyli z pomniejszego drobiazgu gwiezdnego. Swojej pracy oddają się z absolutną pasją i zamiłowaniem, gotowi przyjąć każde, nawet najtrudniejsze i najbardziej absurdalne zlecenie. Czasem spotyka ich czarna niewdzięczność ze strony nieuczciwych klientów, którzy nie potrafią zrozumieć, że "elektryczność, jony, atomy i inne precjoza, używane do budowania maszyn, kosztują jak wszyscy diabli": zdarza się, że - aby uniknąć zapłaty - zleceniodawcy próbują pozbawić Konstruktorów ciągłości obwodów. (źródło)

Nie wszyscy zapewne pamiętają, ale to własnie Trurl stał się bohaterem google'owego doodle'a 23 listopada 2011 roku - w sześćdziesiątą rocznicę wydania pierwszej powieści Stanisława Lema Astronauci. Interaktywną animkę inspirowaną pracami Mroza możecie zobaczyć tutaj.

Dla grup i szkół

W ramach festiwalu dla dzieci i młodzieży przygotowano następujące atrakcje.

Oprowadzanie przez przewodnika po całej ekspozycji, wraz z pokazem działania wybranych robotów. Przewodnik wprowadzi młodzież w świat robotyki. Wskaże też, na możliwość podjęcia nauki w tym kierunku na studiach. Termin: od 19.11 do 24.11 co godzinę począwszy od 10.15.

Warsztaty dla uczniów klas I-III: loty robotami (śmigłowcami RC). Dzieci nauczą sie trudnej sztuki pilotażu robotów. W ramach warsztatów przewodnik oprowadzi też po całym festiwalu. Termin: od 19.11 do 24.11 co godzina począwszy od 10.15.

Warsztaty weekendowe dla dzieci i młodzieży z budowy robotów i programowania. Termin od 23.11 do 24.11 co godzinę począwszy od 10.15.

Codzienne warsztaty dla każdego. Codziennie odbywać się będą warsztaty z innego zagadnienia związanego z tematyką festiwalu. Szczegółowy plan wkrótce na stronie festiwalu.

Konkurs! Przez pierwsze trzy dni festiwalu (poniedziałek, wtorek, środa) odbywać się będzie konkurs, w którym nagrodą jest wycieczka do laboratorium robotów przemysłowych Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Aby wziąć udział, należy wypełnić kupon z dwoma prostymi pytaniami dotyczącymi festiwalu. Kupony i regulamin konkursu będą dostępne w muzeum. Osoby, które prawidłowo udzielą odpowiedzi, zostaną zaproszone mailowo do zwiedzenia laboratorium. Wycieczka w czwartek, 21 listopada, od godziny 17.00.

Gdzie, kiedy i za ile?

Interaktywny Festiwal Robotów Cyberiada odbędzie się w dniach 18-24 listopada 2013 r. w Muzeum Techniki w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki). Obowiązują standardowe bilety wstępu do muzeum.

Bilet normalny: 14,00 zł.
Bilet ulgowy: 8,00 zł.
Bilet grupowy: 7,00 zł (przysługuje każdemu uczestnikowi grup zorganizowanych, liczących co najmniej 10 osób).
Bilet rodzinny: 30 zł (przysługuje rodzinom, gdzie są najwyżej dwie osoby dorosłe i maksymalnie troje dzieci do ukończenia 18 lat).

Bilet ulgowy przysługuje: młodzieży szkolnej i studenckiej (za okazaniem legitymacji), dzieciom w wieku przedszkolnym od lat 3, emerytom, rencistom i seniorom (za okazaniem legitymacji), osobom niepełnosprawnym wraz z jednym opiekunem (za okazaniem legitymacji).

Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Techniki NOT i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Patronat naukowy nad festiwalem objęli rektorzy: Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

robotykarobotmuzeum