Google

Walkę z ludźmi AI od Googla zacznie od walki ze spamem w naszej poczcie

PW
Paweł Winiarski
26

Nie wiem czy to premiera nowego Terminatora, czy wypadek w niemieckiej fabryce, ale znów mówi się o sztucznej inteligencji, która prędzej czy później zniszczy ludzkość, widząc w niej wroga. Póki co jednak ta od Googla poćwiczy sobie na naszych skrzynkach pocztowych, walcząc z niechcianą pocztą. S...

Nie wiem czy to premiera nowego Terminatora, czy wypadek w niemieckiej fabryce, ale znów mówi się o sztucznej inteligencji, która prędzej czy później zniszczy ludzkość, widząc w niej wroga. Póki co jednak ta od Googla poćwiczy sobie na naszych skrzynkach pocztowych, walcząc z niechcianą pocztą.

Sri Harsha Somanchi, jeden z szefów w Google wyjaśnia, że nowa technologia zaprzęga sztuczną inteligencję i jej sieć neutronową by znajdować i blokować ten najbardziej „przebiegły” spam. Czyli taki, który normalne systemy przepuszczą jako chcianą pocztę. Maszyna ma ponadto adaptować się do naszych skrzynek pocztowych, ucząc się i tworząc indywidualne filtry spamowe.

Google nie wyjaśnia dokładnie jak działa filtr antyspamowy, ale dla nas najważniejsza jest jego efektywność. A ta jest imponująca - dzięki niemu jedynie 0,1 procenta przychodzących na konta gmailowe wiadomości to spam. Źle rozpoznany spam to natomiast 0,05 procenta. Nie jest to może imponujący wzrost z rokiem 2012 (1%), ale technologia już wcześniej nieźle dawała sobie radę.

Ja natomiast staram się często zaglądać w katalog ze spamem na swoim koncie gmaila. Lądują tam niestety również wiadomości, które spamem nie są. Najczęściej notki prasowe lub kody na gry lub aplikacje (adresów sam do listy spamu nie dodawałem, żeby było jasne).

Ciekawe kiedy podniosą się głosy, że sztuczna inteligencja od Googla czyta nasze maile i uczy się naszych zachowań, preferencji czy przyzwyczajeń. Oczywiście wszystko po to, by zebrać informacje, które później wykorzysta przeciwko nam. Nie Google, ale właśnie sztuczna inteligencja.

Rozmawialiśmy niedawno z Tomkiem na temat SkyNnetu i przyszłej sztucznej inteligencji, która zniszczy ludzkość. Oczywiście w żartach, ale pamiętam, że Tomek powtórzył dokładnie to, co słyszałem w filmach z serii Terminator. Sztuczna inteligencja za główne zagrożenie ludzkości uzna…ludzkość i zapętli się na tym twierdzeniu. Żarty żartami, ale to brzmi bardzo logicznie

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GmailspamSztuczna inteligencja