Google

Google przedstawia Material Design Lite, czyli uniwersalny framework dla webmasterów

Tomasz Popielarczyk
Google przedstawia Material Design Lite, czyli uniwersalny framework dla webmasterów
32

Material Design ma już rok. Przez ten czas na dobre zagościł na mobile i zaskarbił sobie sympatię użytkowników (oraz, jak mniemam, programistów). Interfejs ten nie był jednak tworzony wyłącznie z myślą o smartfonach i tabletach, ale również o internecie. W końcu pojawiła się ku temu okazja - Google...

Material Design ma już rok. Przez ten czas na dobre zagościł na mobile i zaskarbił sobie sympatię użytkowników (oraz, jak mniemam, programistów). Interfejs ten nie był jednak tworzony wyłącznie z myślą o smartfonach i tabletach, ale również o internecie. W końcu pojawiła się ku temu okazja - Google zaprezentował uniwersalny framework.

O planach stworzenia tego typu rozwiązania pisałem stosunkowo niedawno na łamach Antyweba. Okazuje się, że nie musieliśmy czekać na to długo. Dziś na blogu dla developerów pojawiła się informacja o Material Design Late (MDL), a więc uniwersalnym rozwiązaniu, które webmasterzy mogą wykorzystywać podczas tworzenia stron www. Google zapewnia, że może ono być wykorzystywane w rozwiązaniach front-end. Co więcej, skompresowany GZipem kod MDL waży zaledwie 27 kb. Oparto go na standardowych technologiach, a więc HTML, CSS i JS.

Całość ma modułową konstrukcję, a więc nie ma potrzeby stosowania MDL od samego początku projektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać np. kod wykresów i zaimplemnentować go na już istniejącej witrynie. Poszczególne komponenty są luźno dostępne, co daje webmasterom dużą swobodę w ich stosowaniu. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by od samego początku tworzyć projekt z użyciem MDL. Google udostępnił nawet szereg szablonów do różnych zastosowań, które mogą być punktem wyjścia dla dalszych prac. Przy czym trzeba zauważyć, że jest tutaj cała masa rozwiązań: począwszy od formularzy, przez buttony, baloniki z podpowiedziami, wspomniane wykres, a na animacjach skończywszy. MDL jest komplementarną implementacją Paper Elements zbudowaną przy użyciu bibliotek Polymer. Oczywiście wszystko to sprawia, że MDL będzie najlepiej działał na nowoczesnych przeglądarkach (co akurat chyba niespodzianką nie jest).

Google udostępnia framework zarówno na swojej platformie jak i GitHubie. Projekt jest kompletny, ale ma stale ewoluować w miarę pojawiania się sugestii, komentarzy i opinii użytkowników. Całość oparto na licencji Apache-2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlematerial design