Google

Gdzie i jak Polacy spędzają w Polsce urlopy? Dane na podstawie wyszukiwań w Google

Grzegorz Ułan
Gdzie i jak Polacy spędzają w Polsce urlopy? Dane na podstawie wyszukiwań w Google
Reklama

Google to oczywiste miejsce, w którym zaczynamy planować nasze wyjazdy wakacyjne, specjaliści z Agencji SEO Semtec, postanowili to wykorzystać i zobrazować, jak to wygląda w Polsce w te wakacje, porównując dodatkowo z danymi z zeszłego roku.

Na początek trochę danych z zeszłego roku, kiedy to okazało się, że wczasy w Polsce są najbardziej popularne wśród rodaków. W 2016 roku 57% Polaków wyjechało na wakacje, większość wybrała polskie kierunki i odbyła 43,5 mln podróży po Polsce - 17 mln składało się na dłuższe wyjazdy, czyli 8-9 noclegów, a 26,5 mln krótsze 1-2 noclegi. Za granicę natomiast wyjechało 11,3 mln Polaków (dane GUS).

Reklama

Jak to wyglądało w tym roku do tej pory z perspektywy wyszukiwań w Google?

Najczęściej wyszukiwaną frazą były noclegi - 1,7 mln razy, o 200 tys. więcej niż w zeszłym roku, na dalszych miejscach są hotele i domki. Łącznie dla wszystkich typów noclegów w Polsce było 4,3 mln zapytań, o 15% więcej niż rok temu i aż 87% więcej niż dwa lata temu.

Nad jezioro, w góry czy na morze? Zdecydowanie chętniej wybieramy jeziora, dwukrotnie więcej niż góry, a trzykrotnie więcej niż nad morze. Coś ciężko w to uwierzyć, patrząc po najpopularniejszych plażach na polskim morzem. Ale trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że dużo więcej miejsc na polskimi jeziorami jest do wyboru.

No to, które jezioro jest najbardziej oblegane w tym roku? Z danych wyszukiwań wychodzi na to, że Jezioro Białe, na drugim miejscu Jezioro Rożnowskie, a na trzecim Jezioro Żywieckie.

Jak w góry, to najchętniej w Karpaty, dwa i pół raza częściej wyszukiwane niż Sudety, na trzecim miejscu Góry Świętokrzyskie.

Najpopularniejszymi pasmami górskimi z kolei są Bieszczady, Tatry i Góry Stołowe.

Kolejnych wyników, przyznam, że nie bardzo rozumiem. Kłóci się to trochę z poprzednimi, gdzie trzykrotnie częściej wyszukiwane były jeziora niż morze na miejsce wypoczynku. Tutaj się okazuje, że w przypadku wyszukiwań miejscowości wypoczynkowych, najwięcej z nich znajduje się nad morzem. W czerwcu 2017 roku było 16,1 mln zapytań o miejscowości wypoczynkowe, 63% więcej niż rok temu i 44% niż dwa lata temu. 66% z nich dotyczyło właśnie nadmorskich miejscowości.

Reklama

Które z nich były najpopularniejsze? Gdańsk, później Gdynia i Kołobrzeg. Łączna liczba wyszukiwań dla 45 najpopularniejszych miejscowości nad morzem wyniosła 10,7 mln, co ciekawe, aż o 46% wzrosło zainteresowanie Międzyzdrojami w porównaniu z zeszłym rokiem.

Jeśli szukamy górskich miejscowości, najczęściej są to Zakopane, Karpacz oraz Solina. Wszystkich zapytań o górskie miejscowości było 3,3 mln, to o 26% więcej niż rok temu i o 51% więcej niż dwa lata temu. 33% z tych zapytań dotyczyło Zakopanego. Najbardziej na popularności zyskuje z kolei Cisna, w tym roku było 48% więcej zapytań niż rok temu i o aż 110% więcej niż dwa lata temu.

Reklama

No i na koniec ostatnia pozycja, czyli najpopularniejsze miejscowości nad polskimi jeziorami. Wygrywa Solina, na drugim miejscu Mikołajki i trzecie Giżycko.

Łączna liczba zapytań o miejscowości nad polskimi jeziorami to 2,1 mln, porównując to z poprzednimi latami było ich więcej niż rok temu o 21% i 49% więcej niż dwa lata temu.

Bardzo fajne dane, dziękujemy Agencji Semtec za podzielenie się nimi z nami, z przyjemnością podzieliliśmy się nimi z Wami. Można powiedzieć, że z grafik tych płyną całkiem optymistyczne liczby, Polacy coraz częściej doceniają polskie tereny i chętniej wybierają je na spędzenie wakacyjnych urlopów. Ma to pewnie różne powody, nie bez znaczenia jest niepewna sytuacja polityczna w Turcji czy Egipcie, czyli popularnych kierunków urlopowych Polaków w poprzednich latach, ale wierzę jednocześnie, że to w większości świadome wybory, bo naprawdę mamy w Polsce piękne tereny do wypoczynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama