Chomikuj to prawdziwe utrapienie dla największych organizacji na świecie, chroniących prawa autorskie wydawców muzycznych czy filmowych. Przy okazji najnowszych danych w Raporcie Przejrzystości Google, dotyczących liczby wniosków polskich władz o udostępnienie danych polskich obywateli, przyjrzymy się również wnioskom tych organizacji o usunięcie linków do polskich serwisów z nielegalnymi treściami.
Zacznijmy od wniosków władz rządowych, które zwróciły się do Google o udostępnienie danych polskich obywateli w drugiej połowie 2016 roku. W okresie od lipca do końca grudnia było ich 499 i dotyczyły 834 kont, 33% z tych żądań zostało spełnionych. Liczby te plasują nas na 12 miejscu na świecie.
W szczegółach raportu możemy przeczytać, że na podstawie wniosków prawnych, czyli na przykład na podstawie nakazu sądowego lub innych środków prawnych, wniosków takich było 475, dotyczyły się 791 kont konkretnych użytkowników i 32% z nich zostało spełnionych. Najwięcej spełnionych, bo 63% tyczyło się wniosków o ujawnienie informacji umożliwiających uratowanie życia konkretnym osobom. Wiersz z wnioskami o zachowanie, dotyczy wniosków o odłożenie kopii danych, do czasu zdobycia wymaganych środków prawnych.
Przejdźmy już do wniosków organizacji o usunięcie linków z Google, do treści chronionych prawami autorskimi z polskich serwisów. Jednym z liderów światowych jest tutaj Chomikuj.pl, w odniesieniu do którego wpłynęło do tej pory aż 22 046 343 żądań usunięcia treści z Google.
Najwięcej linków do usunięcia z chomikuj.pl, zgłosiła brytyjska organizacja chroniąca prawa wytwórni muzycznych, zrzeszająca takie wydawców jak Sony Music, Universal Music i Warner Music. Na drugim miejscu jest amerykańska RIAA, a na trzecim miejscu mamy TheESA, również amerykańska organizacja chroniąca praw producentów gier. Pierwszą polską instytucją jest TVP, zaraz za nią ITI. Ostatnie wnioski, które wpłynęły do Google datowane są na wczoraj.
Porównajmy jeszcze te "osiągnięcia" Chomikuj z innymi polskimi serwisami, gdzie ja wiemy umieszczane są nielegalne treści. Zacznijmy od CDA.pl - 31 650 linków.
Najwięcej żądań wpłynęło od FOX, HBO, a na 10 miejscu widzimy też Netflixa.
Zaskakująco mało wniosków dotyczyło eKino-tv, wydaje mi się, że tam wszystkie pozycje są pirackie - 7 284 linków. Najwięcej wniosków wpłynęło od Kino Świat, TVP i ITI.
Bliżej do CDA.pl jest serwisowi iitv, w stosunku do którego wpłynęło 18 930 linków do usunięcia. Najwięcej od HBO, FOX i CBS.
Zbliżony wynik ma też Filmy.to - 14 567 linków. Tu znowu najwięcej zgłoszeń od Kino Świat i TVP.
Tak przeglądając te raporty, zacząłem się zastanawiać, jaka to mrówcza praca tych organizacji musi być, a co najgorsze - syzyfowa. Odnośnie samego Chomikuj, tylko wczoraj wpłynęło do Google aż 100 wniosków, każdy w większości dotyczy ponad tysiąca linków, ale są pozycje z kilkoma czy kilkunastoma tysiącami, a tak pewnie jest każdego dnia.
Codziennie pojawiają się nowe w miejsce usuniętych. To taka sama walka jak z samymi serwisami z nielegalnymi treściami, zamknięcie jednego powoduje pojawienie się kilku innych. Tak naprawdę nie widzę sposobu na to, by to całe piractwo udałoby się kiedyś wyplewić z sieci.
Photo: lucidwaters/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu