Microsoft

W tym roku przywrócone zostanie Menu Start, a w najbliższej przyszłości zobaczymy zupełnie nową wersję Windows

Mateusz Budzeń
W tym roku przywrócone zostanie Menu Start, a w najbliższej przyszłości zobaczymy zupełnie nową wersję Windows
32

Od tegorocznej konferencji BUILD o Menu Start mówi się naprawdę sporo. Na jednej z konferencji Microsoft zapowiedział powrót tego elementu, ale nie określił czasu kiedy to nastąpi. Według najnowszych informacji Menu Start prawdopodobnie powróci jeszcze w tym roku, a w najbliższej przyszłości pojawi...

Od tegorocznej konferencji BUILD o Menu Start mówi się naprawdę sporo. Na jednej z konferencji Microsoft zapowiedział powrót tego elementu, ale nie określił czasu kiedy to nastąpi. Według najnowszych informacji Menu Start prawdopodobnie powróci jeszcze w tym roku, a w najbliższej przyszłości pojawi się zupełnie nowa wersja systemu Windows.

Od dłuższego czasu naprawdę większych zmian w interfejsie systemów Microsoftu nie było. Dopiero wydawany w 2012 roku Windows 8 okazał się ewolucją, która niestety przez większość użytkowników została przyjęta dość chłodno. Wprowadzenie dwóch praktycznie odrębnych środowisk graficznych dla wielu było niezrozumiałe, a zwłaszcza wprowadzenie dotykowego Modern UI dla desktopowego systemu operacyjnego. Sprzedaż systemu Windows 8 nie zachwycała, nawet zbliżający się koniec wsparcia dla przestarzałego Windows XP nie zachęcił użytkowników do przesiadki na nowszy system operacyjny. Microsoft szybko odpowiedział na skargi użytkowników i rok po premierze Ósemki udostępnił dużą aktualizację wprowadzającą naprawdę sporo zmian. Mimo, iż od wersji 8.1 Modern UI prezentował się przyzwoicie nawet na klasycznym desktopie to nadal dla wielu użytkowników brakowało intuicyjności znanej z poprzednich odsłon Windows. Zapowiedziana została kolejna aktualizacja, która miała zmniejszyć rolę kafelków na desktopie. Kilkanaście dni temu Microsoft oficjalnie udostępnił aktualizację Update 1, która usprawnia korzystanie z Windows 8 na urządzeniach nie wyposażonych w dotykowy ekran. Natomiast na konferencji BUILD 2014 gigant z Redmond zapowiedział przywrócenie Menu Start oraz to, że Pulpit ponownie ma być najważniejszym elementem na klasycznych urządzeniach.

Jedną z najbardziej znanych osób odpowiedzialnych za przecieki dotyczące produktów Microsoftu jest WZor. Informacje podawane przez niego powinniśmy traktować poważnie. Tym razem WZor podał dokładniejsze informacje dotyczące powrotu Menu Start. Wyczekiwany przez wielu element ma pojawić się ponownie jeszcze w tym roku wraz z kolejną większą aktualizacją. Następne uaktualnienie systemu Windows 8 będzie oznaczone numerkiem 8.2 lub Update 2 i ma być udostępnione w podobny sposób jak Update 1.
https://www.youtube.com/watch?v=G4S5F0Ckrc8
Warto wspomnieć o planowanym zupełnie nowym systemie operacyjnym Microsoftu, który działałby w oparciu o chmurę. Nowa wersja Windows prawdopodobnie nazywać się będzie WAAS(Windows as a service) i ma być ona udostępniana za darmo, natomiast opłaty pobierane będą za dostęp do dodatkowej funkcjonalności. Możliwe, że zostanie zastosowany podobny sposób subskrypcji jak w przypadku Office 365. W trybie offline możliwości systemu będę mocno ograniczone. Nowej wersji systemu Windows spodziewać możemy się w najbliższej przyszłości.

Przywrócenie Menu Start to z pewnością bardzo dobra decyzja, która wpłynie na większe zainteresowanie Windows 8 zwłaszcza wśród użytkowników planujących przesiadkę. Szkoda, że musieliśmy czekać dwa lata od premiery Ósemki by ponownie ujrzeć ten element oraz na to, żeby Microsoft uświadomił sobie, że klasyczny Pulpit powinien być najważniejszym elementem na desktopie.
Tworzona nowa wersja systemu Windows mocno zintegrowana z chmurą giganta z Redmond zapowiada się jako ciekawa alternatywa dla Chrome OS. Jeśli funkcjonalność darmowej wersji będzie na wysokim poziomie do Google może spodziewać się poważnej konkurencji. Według mnie Windows Cloud będzie wydawany obok klasycznego systemu Windows.

Źródło: neowin.net
Grafika: [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

menu startwindows 8.2