Felietony

W roku 2013 będzie boom na aplikacje dla samochodów. Najpierw Chevrolet, a teraz Ford otwiera swoją platformę

Marcin Kamiński
W roku 2013 będzie boom na aplikacje dla samochodów. Najpierw Chevrolet, a teraz Ford otwiera swoją platformę
Reklama

Podczas tegorocznej edycji targów CES firmy z branży motoryzacyjnej poszły zgodnie w kierunku otwartego oprogramowania w swoich pojazdach. Po udostępn...

Podczas tegorocznej edycji targów CES firmy z branży motoryzacyjnej poszły zgodnie w kierunku otwartego oprogramowania w swoich pojazdach. Po udostępnieniu otwartego API przez markę Chevrolet, teraz Ford zapowiedział dostępność specjalnego programu dla developerów - Ford Developer Program. W wyniku jego działania ma powstać multum nowych aplikacji do wykorzystania w samochodzie oraz integracją z systemem multimedialnym Sync.

Reklama

Sync to zaprezentowany i rozwijany już od 2007 roku system Forda, dający możliwość kierowcom pojazdów tej marki na sterowanie głosem, integrację z telefonem, uzyskanie raportu diagnostycznego pojazdu czy uruchamianie aplikacji z dostępem do internetu. Całość została zaprojektowana przy współpracy z Microsoftem i dziś wkracza w nową fazę. Ford zapowiedział bowiem, że otwiera swoją platformę i poszukuje twórców ciekawych programów, które uruchamiać będzie można na deskach rozdzielczych samochodów tej marki.

Uruchamiając Ford Developer Program, czyli program skierowany do twórców oprogramowania, Ford zaprezentował ciekawą strategię, zapowiadając nie tylko udostępnienie pakietu narzędzi SDK, lecz również chęć zaoferowania pomocy swoich inżynierów. Planem jest stworzenie społeczności twórców aplikacji na platformę Sync, z której korzysta już ponad milion kierowców. Wedle szacunków kolejny milion pojazdów z obsługą Sync trafi na drogi w roku 2013.

Już pierwsze dwa tygodnie 2013 roku pokazują, że będzie on owocował w naprawdę szybki rozwój aplikacji skierowanych do kierowców. Producenci samochodów zgodnie zaczynają otwierać się na pomysł, że to firmy z zewnątrz będą dostarczać im ciekawych aplikacji, a komputer z monitorem na desce rozdzielczej będzie służyć jedynie za platformę do ich uruchamiania. Co ciekawe, podejście takie wydaje się mieć sens, w ciągu pierwszych 48 godzin Ford otrzymał ponad 1000 zgłoszeń do programu dla developerów. Jak informuje serwis The Next Web, zaproponowane programy pozwalają uzyskać najnowsze informacje ze świata, słuchać muzyki oraz nawigować za pomocą wszelkiego rodzaju map.

Źródło: Ford

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama