Moje przemyślenia

Tańszy iPhone? "Nie tak wygląda przyszłość produktów Apple" - odpowiada Schiller (aktualizacja)

Konrad Kozłowski
Tańszy iPhone? "Nie tak wygląda przyszłość produktów Apple" - odpowiada Schiller (aktualizacja)
23

Informacje, które pojawiły się w tym tygodniu na temat tańszej wersji smartfonu iPhone, nad którym rzekomo miałoby pracować Apple, przeszły przez media jak burza i narobiły sporego zamieszania. Cała ta sytuacja przypomina mi nieco czasy "donosów" o mniejszym iPadzie, który po kilku latach plotek sta...

Informacje, które pojawiły się w tym tygodniu na temat tańszej wersji smartfonu iPhone, nad którym rzekomo miałoby pracować Apple, przeszły przez media jak burza i narobiły sporego zamieszania. Cała ta sytuacja przypomina mi nieco czasy "donosów" o mniejszym iPadzie, który po kilku latach plotek stał się faktem. Czy sprawa tańszego iPhone'a skończy się podobnie? Phil Schiller temu zaprzecza.

Produkty firmy Apple cechuje wysoka jakość wykonania, co przekłada się na ich cenę. Najpopularniejsze z nich, czyli iPad i iPhone wybierane są przez miliony ludzi, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić, dlatego wśród produktów ze średnich czy niskich półek, Apple nie jest konkurencją dla pozostałych producentów (nie biorąc pod uwagę starszy modeli urządzeń).

"Boom" na mniejsze i tańsze tablety, których przekątna ekranu oscylowała w okolicach 7 cali był na pewno impulsem, do wprowadzenia na rynek iPada mini. Apple nie chciało jednak zupełnie dostosować się do kierujących tym segmentem zasad i ustaliło cenę swojego tabletu na poziomie 329 dolarów, czyli ponad "setkę" więcej niż rywale.

Podobny ruch spodziewany jest więc w kwestii iPhone'a - Phil Schiller, SVP w Apple, nie pozostawia jednak złudzeń. W wywiadzie dla Shanghai Eve tłumaczy, że Apple nie angażuje się w prace nad tańszą wersją iPhone'a w celu zdominowania rynku. "To odróżnia nas od pozostałych firm, które wprowadzają na rynek kilku produktów z nadzieją że choć jeden z nich będzie sukcesem". Dodał również, że Apple korzysta jedynie z najnowszych technologii i komponentów najwyższej jakości podczas tworzenia swoich produktów.

"iPhone mini" z pewnością byłby ciekawym rywalem dla tanich smartfonów z Androidem, przede wszystkim w takich krajach jak Chiny czy Indie. Czy powyższa wypowiedź zupełnie przekreśla szanse na pojawienie się drugiej wersji iPhone'a? Wydaje mi się, że nie. Podczas premiery iPada mini Apple próbowało nas przekonać, że jedynym celem jaki im przyświecał przy tworzeniu mniejszego tabletu była chęć pozwolenia użytkownikom na korzystanie w niego w sytuacjach, w których "zwykły" iPad mógł być po prostu za duży, niewygodny. Nie zdziwiłbym się, gdyby podczas prezentacji "iPhone'a mini", Apple znów miało na to swoje wyjaśnienie.

Aktualizacja: Reuters wycofał ze swoich łam historię z wywiadem udzielonym dla Shanghai Evening News, gdyż miał on zawierać "znaczące zmiany w treści" w odniesieniu do rzeczywistej rozmowy. Najwyraźniej, powyższe informacje należy traktować z przymrużeniem oka.

Źródła: TechCrunch, The Next Web. Źródło grafiki: Warofthemobiles.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhone