3

Chevrolet wprowadzi otwarte API do tworzenia własnych aplikacji dla samochodów

car sharing
General Motors podczas targów CES zapowiedziało wdrożenie do samochodów marki Chevrolet technologii Flexible App Framework, pozwalającej programistom na wygodne tworzenie nowego oprogramowania do wykorzystania w pojazdach. Może być to zapowiedź nowej ery w motoryzacji, w której tworzenie aplikacji dla samochodów stanie się tak samo proste i popularne, jak pisanie programów na urządzenia mobilne. Spotykane we […]

General Motors podczas targów CES zapowiedziało wdrożenie do samochodów marki Chevrolet technologii Flexible App Framework, pozwalającej programistom na wygodne tworzenie nowego oprogramowania do wykorzystania w pojazdach. Może być to zapowiedź nowej ery w motoryzacji, w której tworzenie aplikacji dla samochodów stanie się tak samo proste i popularne, jak pisanie programów na urządzenia mobilne.

Spotykane we współczesnych samochodach systemy multimedialne dają kierowcom dostęp do wielu ciekawych aplikacji, z powodzeniem korzystających z internetu, wskazań GPS’a czy komend głosowych. Większość tego typu rozwiązań to jednak zamknięte technologie, w których ciężko cokolwiek zmienić lub ulepszyć. Koncern General Motors chce zmienić jednak to podejście i zapowiada udostępnienie w samochodach marki Chevrolet otwartego API oraz interfejsów, co pozwoli programistom z całego świata kreować dodatkowe oprogramowanie.

Co warte podkreślenia, obsługę aplikacji internetowych oraz otwartego API spodziewać możemy się we wszystkich modelach samochodów wyprodukowanych przez Chevroleta, a nie tylko tych najdroższych. Pierwszymi przykładami są małe i miejskie auta Spark oraz Sonic. Korzystanie w nich z oprogramowania Spotify czy Pandora, pozwalającego słuchać muzyki z sieci, jest darmowe i nie wymaga żadnych dodatkowych opłat abonamentowych.

Idea GM zaprezentowana na przykładzie marki Chevrolet to moim zdaniem bardzo ciekawy kierunek, w którym to kierowcy będą mogli decydować jakie aplikacje są im niezbędne podczas jazdy. Otwarte API i możliwość tworzenia własnych aplikacji to świetny pomysł, pod warunkiem, że producentom uda się uniknąć złośliwego oprogramowania i wszelkiego rodzaju wirusów, co potrafi być dokuczliwe wśród użytkowników np. Androida.

Źródło: Mashable