Seriale

Polakom udał się serial dla Netfliksa, więc siadajcie i oglądajcie. "W głębi lasu" - recenzja przedpremierowa

Konrad Kozłowski
Polakom udał się serial dla Netfliksa, więc siadajcie i oglądajcie. "W głębi lasu" - recenzja przedpremierowa
10

Drugi polski serial Netfliksa to już nie autorski scenariusz, lecz ekranizacja książki poczytnego autora Harlana Cobena. "W głębi lasu" przeniesiono nad Wisłę i efekty są nadzwyczaj dobre. To był dobry seans.

Wraca sprawa sprzed 25 lat, czyli zaginięcia i morderstwa w skrytym mrokiem lesie. Nigdy nie wyjaśniono, co dokładnie się tam wydarzyło, dlatego gdy pojawia się szansa wznowienia śledztwa, to jeden z głównych zainteresowanych będzie gotowy na prawie wszystko, by odkryć prawdę. “W głębi lasu” to drugi polski serial Netfliksa, ale wolałbym, żeby był pierwszym. Przede wszystkim dlatego, że odwalono kawał dobrej roboty i ogląda się go po prostu świetnie.

Polecamy: Polski hit „365 dni” zdominował zagranicznego Netfliksa. Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać

“W głębi lasu” w Polsce, która jest wiarygodna

“W głębi lasu” (“The Woods”) to kolejny projekt Netfliksa oparty na książce Harlana Cobena. Po “Safe” i “The Stranger” nadszedł czas na przeniesienie akcji serialu do innego kraju - witamy w Polsce w latach 1994 i 2019. Jest o to tyle wyjątkowe, że akcja powieści nie rozgrywa się w naszym kraju, dlatego jednym z najciekawszych elementów było to, jak przeniesione zostaną lokalizacje na polski grunt, a postacie spolszczone. Takie pytania zadają sobie osoby znające zawartość książki, ale czy widzowie, którzy nie mają za sobą lektury doświadczą nieścisłości lub pewnych niedociągnięć? Jako członek drugiej grupy mogę już na wstępie napisać, że adaptacja fabuły na scenariusz serialu odbyła się nie tylko prawidłowo, ale zrobiono to naprawdę dobrze. Idzie to w parze z dobrym poziomem technicznym realizacji serii i udanym aktorstwem. Czy ja właśnie napisałem, że pod szyldem Netfliksa stworzono dobry polski serial? Zgadza się, udało nam się!

Zobacz też: Netflix wyprzedził Armię Stanów Zjednoczonych. To chyba najlepsza reklama serialu „Siły kosmiczne”

Dwutorowe prowadzenie historii w dwóch różnych okresach jest ryzykownym zabiegiem, ale gdy właściwie się go wykorzysta, to serial może na tym wiele zyskać. Nie chcielibyśmy przecież oglądać wydarzeń ułożonych chronologicznie, bo wtedy od razu odkryto by wszystkie tajemnice przeszłości, gdy nasi bohaterowie w czasach ówczesnych podjęliby próbę ich rozliczenia. Zamiast tego twórcy, czyli reżyserzy Leszek Dawid i Bartosz Konopka oraz scenarzyści Agata Malesińska i Wojtek Miłoszewski, zaserwowali nam naprawdę wciągającą opowieść, której najsłabszym - w mojej ocenie - etapem jest sam początek.

Bohaterowie "W głębi lasu"

Wprowadzenie do świata i przedstawienie postaci wcale nie jest takie interesujące, bo zanim zostaniemy świadkami czegoś konkretnego, pierwsze kilkadziesiąt minut się nieco dłuży. Na szczęście, gdy serial wskoczy na pewien poziom dynamiki, nie zwalnia on aż do samego końca. Nie chcę pisać zbyt wiele o zakończeniu, bo podejrzewam, że wiele osób nie zna tej historii z kart książki, dlatego dodam jedynie, że jest satysfakcjonujące, chociaż nie do końca nieprzewidywalne.

Czwórka młodych ludzi weszła do lasu, znaleziono dwa ciała, a o pozostałej parze zaginął słuch. W centrum tych wydarzeń był Paweł Kopiński - opiekun, który kilka dekad później pełni rolę prokuratora (dorosłego Pawła zagrał Grzegorz Damięcki, a w młodego wcielił się Hubert Miłkowski). To on postanawia wznowić własne, nieoficjalne śledztwo, gdy na jaw wychodzą nowe fakty.

Poprosi o pomoc Laurę Goldsztajn (Agnieszka Grochowska i Wiktoria Filus) - dawną miłość i przyjaciółka Pawła. Nie zostali jednak razem, Laura ma za partnera Leona Ruczaja (Krzysztof Stelmaszyk), a Paweł ożenił się. Matkę Pawła, Natalię Kopińską, która zagrała Ewa Skibińska, zaś ojca Władysława Roman Gancarczyk. W ojca Laury, Dawida Goldsztajna, wciela się Jacek Koman, a drugiego z opiekunów obozu, Wojciecha Malczaka, zagrał Krzysztof Zarzecki.

Czytaj też: Netflix wie, jak walczyć o polskiego widza. Recepta na sukces jest taka prosta

Jednocześnie Kopiński będzie jednak musiał zająć się nową, medialną sprawą, która zwróci na niego uwagę opinii publicznej. Zaangażowany będzie w nią Krzysztof Dunaj-Szafrański, którego gra Cezary Pazura. Śledztwo, które ma po latach wyjaśnić, co wydarzyło się w lesie, prowadzą inspektor Maciej Jork (Arkadiusz Jakubik) oraz inspektor Sebastian Buczkowski (Maciej Marczewski), którzy będą sprawdzać zeznania rodziców Artura Perskowskiego (Adam Wietrzyński) - Bożeny i Bogdana, których zagrali kolejno Izabela Dąbrowska oraz Przemysław Bluszcz. Przed laty sprawą zajmowali się policjant Lubelski (Adam Ferency), któremu towarzyszył bohater grany przez Piotra Głowackiego. 

Strona techniczna to solidne fundamenty, bo aktorsko "W głębi lasu" wypada świetnie

Niezwykle istotną składową serialu jest scenografia, która przenosi nas w lata 90. Odtworzono te realia bardzo wiarygodnie, dokładając też starań, by w serialu pojawiły się najbardziej charakterystyczne utwory muzyczne dla tamtego okresu. Na wysokości zadania stanęli nie tylko aktorzy wcielający się w dorosłe postacie, ale także, a może przede wszystkim, ci którzy odgrywali nastoletnich bohaterów. Dotyczy to pierwszo- i drugoplanowych postaci, dlatego nie byłbym zdziwiony szybkim angażem młodszej części obsady w kolejnych produkcjach.

Całą historię zamknięto w 6 odcinkach i była to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęto przy tym projekcie. Uniknięto dzięki temu dłużyzn i wplatania zbędnych wątków. Gdy tylko akcja nabierze tempa wartko pędzi do końca, a my sukcesywnie poznajemy kolejne fakty dotyczące przeszłości. W tym samym czasie śledzimy nową sprawę, która jest dobrym sposobem na odzwierciedlenie osobowości głównego bohatera. W trakcie seansu na pewno będziecie mieli wiele teorii na temat tego, co wydarzyło się w głębi lasu. Twórcy kilkukrotnie rzucają nam fałszywe tropy, by trochę namącić, a to tylko generuje większą ochotę na poznanie prawdy. 

"W głębi lasu" debiutuje dzisiaj na Netflix.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu