Motoryzacja

Volvo wchodzi na rynek elektryków modelem XC40, premiera wkrótce

Kamil Pieczonka
Volvo wchodzi na rynek elektryków modelem XC40, premiera wkrótce
12

Volkswagen to nie jedyna marka, która szykuje całą gamę elektrycznych samochodów. Wszyscy liczący się producenci samochodów zamierzają w przyszłym roku rozpocząć sprzedaż elektrycznych aut. Dzięki temu jeszcze w tym roku poznamy przynajmniej kilka nowych modeli, a jednym z nich będzie pierwsze elektryczne Volvo.

Elektryczne Volvo XC40

Przed końcem tego roku na rynku zadebiutuje jeszcze przynajmniej kilka samochodów elektrycznych. Sporo ciekawych konstrukcji może zawitać na targi motoryzacyjne w Tokio, gdzie swojego elektryka pokaże np. Mazda. Nieco wcześniej, bo już 16 października swój pierwszy elektryczny samochód (nie licząc Polestara) pokaże Volvo, które jest obecnie własnością chińskiego Geely. Szwedzka marka nie zamierza jednak eksperymentować i wkłada elektryczne silniki do jednego ze swoich najpopularniejszych modeli, czyli crossovera XC40.

Póki co Volvo jest dosyć oszczędne w kwestii informacji na temat nowego napędu. W ramach podsycania atmosfery dostaliśmy tylko widoczne powyżej zdjęcie. Wynika z niego, że bateria zamontowana jest pod podłogą oraz w dosyć pokaźnym tunelu środkowym, który prawdopodobnie jest pozostałością po tradycyjnym napędzie. Elektryczne XC40 nie bazuje na nowej platformie. Wygląda też na to, że do dyspozycji będziemy mieli dwa silniki elektryczne, na przedniej i tylnej osi, które zapewnią napęd na cztery koła. Danych na temat ich mocy oraz pojemności baterii niestety jeszcze nie ujawniono.

Volvo podkreśla w tej chwili przede wszystkim fakt, że elektryczny model ma być bardzo bezpieczny. Obudowa baterii została zabezpieczona specjalnymi aluminiowymi profilami, które mają absorbować energię podczas uderzenia bocznego, tym samym chroniąc baterie. Nie jest to bezpodstawne, bo jak dobrze wiemy, uszkodzone baterie litowo-jonowe grożą pożarem i wybuchem. Szwedzki producent ocenia, że już w 2025 roku połowę jego sprzedaży będą stanowiły auta elektryczne.

Dostępna będzie też wersja T5 - PHEV

Odświeżone Volvo XC40 dostępne będzie od przyszłego roku również w wersji z napędem PHEV, która połączy trzycylindrowy silnik spalinowy o pojemności 1,5l z silnikiem elektrycznym. Łączna moc tego zestawu to 260 KM, co czyni go najmocniejszym w ofercie. XC40 w takiej konfiguracji będzie w stanie przyśpieszyć do 100 km/h w czasie 7,3 sekundy oraz rozpędzić się do 205 km/h. Wbudowane baterie litowo-jonowe o pojemności 10,7 kWh pozwolą na przejechanie w trybie elektrycznym około 45 km. W Polskim cenniku Volvo XC40 w wersji PHEV startuje od 215 000 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu