Aplikacje PC

VLC dla Windows 8.1 "prawie" ukończony. Czekacie na wersję dla WP? To jeszcze poczekacie...

Tomasz Popielarczyk
VLC dla Windows 8.1 "prawie" ukończony. Czekacie na wersję dla WP? To jeszcze poczekacie...
10

VLC dla Modern UI w Windows 8.1 to jeden z największych crowdfundingowych niewypałów ostatnich lat. Program podczas zbiórki na Kickstarterze zgromadził ponad 47 tys. funtów, co miało przełożyć się na uruchomienie w pełni funkcjonalnej i nieziemsko wyglądającej wersji na tablety. Wypuszczono jednak n...

VLC dla Modern UI w Windows 8.1 to jeden z największych crowdfundingowych niewypałów ostatnich lat. Program podczas zbiórki na Kickstarterze zgromadził ponad 47 tys. funtów, co miało przełożyć się na uruchomienie w pełni funkcjonalnej i nieziemsko wyglądającej wersji na tablety. Wypuszczono jednak najeżoną błędami betę, którą potem bez większego pośpiechu łatano. Ale na tym historia się nie kończy.

Tempo rozwoju VLC nigdy nie było zachwycające - niezależnie, czy mówimy o znajdujących się obecnie na świeczniku wersjach dla Windowsa 8.1 i Windowsa Phone czy też o klasycznej, desktopowej aplikacji. Trudno od tej ostatniej wymagać czegokolwiek - w końcu to program niekomercyjny. Finansowanie wydania dla Modern UI zakończyło się jednak 29 grudnia 2012, a więc niedługo stukną dwa lata od tego momentu. Tymczasem VLC na tabletach z Windowsem jest ciągle programem mocno niedopracowanym.

Niedopracowanym to chyba nawet za mało powiedziane. Ciągnące się miesiącami aktualizacje nie sprzyjają poprawie wizerunku programu, który w dniu swojego debiutu w Windows Store był chyba jedną z najgorszych aplikacji w całym sklepie. Odtworzenie jakiegokolwiek filmu za jego pomocą graniczyło z cudem. Pomijam tutaj ciągłe restarty, błędy i samoczynne wyłączanie się. Odtwarzacz zwyczajnie nie odtwarzał. Od tamtego czasu co prawda wprowadzono już szereg poprawek, a na Twitterze kierującego projektem Thomasa Nigro możemy znaleźć informację, że finalne wydanie jest już prawie gotowe.

https://twitter.com/ThomasNigro/statuses/503613704899153920

Dramat będzie się jednak ciągnął dalej - tym razem na Windowsie Phone, gdzie znów poinformowano o opóźnieniach. Finalnie VLC ma być aplikacją uniwersalną, a więc działającą zarówno na Windows 8.1, Windows RT oraz mobilnym Windowsie Phone. Kiedy jednak uda się to zrealizować? Żadnych dat nie podano. Coraz lepiej ma się natomiast finansowa strona przedsięwzięcia. W lipcu twórcy VLC poinformowali o współpracy z akceleratorem AppCampus, wspierającym aplikacje mobilne. Działający przy fińskim uniwersytecie Aalto w Espoo projekt otrzymał 18 mln dofinansowania od Nokii i Microsoftu, co ma zintensyfikować prace nad aplikacjami dla Windowsa Phone.

VLC dla Windows 8.1 i Windowsa Phone to przykład tego, jak można skutecznie zepsuć opinię znanej software'owej marki. Podejrzewam, że wszyscy, którzy chcieli odtwarzać wideo na swoich tabletach i smartfonach już dawno postawili na sprawniej rozwijane alternatywy. Po VLC pozostał natomiast jedynie niesmak.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

multimediawideoVLC