Świat

VIA idzie w ślady Raspberry Pi i tworzy androidowy komputer za 49$

Paweł Grzegorz Iwaniuk
VIA idzie w ślady Raspberry Pi i tworzy androidowy komputer za 49$
Reklama

Zainteresowanie jakie projekt Raspberry Pi wywołał w środowisku miłośników technologi, zaskoczyło chyba większość z nas. Produkt kojarzony wyłącznie...

Zainteresowanie jakie projekt Raspberry Pi wywołał w środowisku miłośników technologi, zaskoczyło chyba większość z nas. Produkt kojarzony wyłącznie z hobbystami, przyciągnął uwagę szerszej publiczności, wśród której możemy znaleźć osoby, nigdy wcześniej nie mające do czynienia z urządzeniami tego typu. Według mnie, zainteresowanie komputerkiem Raspberry Pi ma jednak bardzo solidne podstawy. Otóż, dla części osób, ta mała płytka z układami scalonymi i różnymi złączami jawi się niczym przepustka do wciąż niespełnionej kariery programistycznej. Oczywiście znaleźlibyśmy również osoby, dla których Raspberry Pi to tylko ciekawy gadżet. Pomimo to produkt ten ma ewidentny potencjał. VIA - producent procesorów i chipsetów, najwyraźniej dostrzegł go i stworzył odpowiednik Raspberry Pi.
Reklama

Specyfikacja VIA Android PC (APC) przypomina trochę podrasowane Raspberry Pi:

  • Procesor: WonderMedia WM8750 ARM11 - 800 Mhz
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć flash: 2 GB
  • Porty: 4x USB 2.0, Audio-in/out, Ethernet, VGA, HDMI, MicroSD

Mamy bowiem 2x razy więcej pamięci RAM oraz zintegrowaną kość Flash. Komplet portów czyni z APC nieco bardziej kompleksowe rozwiązanie. Jedyny element, który jest tutaj słabszy to procesor. Raspberry Pi napędzane jest 700 Mhz układem Broadcoma, wykonanym w architekturze ARM11. Umożliwia on dekodowanie obrazu wideo w rozdzielczości 1080p. Natomiast układ WonderMedia radzi sobie z wideo do rozdzielczości 720p.

Dużym plusem dotyczącym konstrukcji VIA jest fakt, że płytka wykonana jest w formacie Neo-ITX. Na rynku dostępnych jest wiele obudów kompatybilnych z tym formatem, a to z kolei ułatwi przekształcenie APC w bardziej kompletny produkt.

VIA przyjmuje już zamówienia na APC. Pierwsze egzemplarze powinny trafić do nabywców w lipcu. Jestem jednak ciekaw czy poza komputerkiem, VIA ma zamiar „pociągnąć temat” i stworzyć środowisku wokół APC. Sukces Raspberry Pi w dużej mierze jest efektem zaangażowania ekipy w promocję produktu i przyciąganie do niego ludzi. Bez takich działań, APC będzie tylko kawałkiem elektroniki jakich wiele na rynku.

Zastanawiam się również, czy faktycznie istnieje zapotrzebowanie na produkty tego typu? A może sukces Raspberry Pi to tylko chwilowy zryw, dotyczący produktu, który trafił w istniejącą na rynku niszę?

Źródło: Przemysław Rumik za Geek.com

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama