Zainteresowanie jakie projekt Raspberry Pi wywołał w środowisku miłośników technologi, zaskoczyło chyba większość z nas. Produkt kojarzony wyłącznie...
Specyfikacja VIA Android PC (APC) przypomina trochę podrasowane Raspberry Pi:
- Procesor: WonderMedia WM8750 ARM11 - 800 Mhz
- RAM: 512 MB
- Pamięć flash: 2 GB
- Porty: 4x USB 2.0, Audio-in/out, Ethernet, VGA, HDMI, MicroSD
Mamy bowiem 2x razy więcej pamięci RAM oraz zintegrowaną kość Flash. Komplet portów czyni z APC nieco bardziej kompleksowe rozwiązanie. Jedyny element, który jest tutaj słabszy to procesor. Raspberry Pi napędzane jest 700 Mhz układem Broadcoma, wykonanym w architekturze ARM11. Umożliwia on dekodowanie obrazu wideo w rozdzielczości 1080p. Natomiast układ WonderMedia radzi sobie z wideo do rozdzielczości 720p.
Dużym plusem dotyczącym konstrukcji VIA jest fakt, że płytka wykonana jest w formacie Neo-ITX. Na rynku dostępnych jest wiele obudów kompatybilnych z tym formatem, a to z kolei ułatwi przekształcenie APC w bardziej kompletny produkt.
VIA przyjmuje już zamówienia na APC. Pierwsze egzemplarze powinny trafić do nabywców w lipcu. Jestem jednak ciekaw czy poza komputerkiem, VIA ma zamiar „pociągnąć temat” i stworzyć środowisku wokół APC. Sukces Raspberry Pi w dużej mierze jest efektem zaangażowania ekipy w promocję produktu i przyciąganie do niego ludzi. Bez takich działań, APC będzie tylko kawałkiem elektroniki jakich wiele na rynku.
Zastanawiam się również, czy faktycznie istnieje zapotrzebowanie na produkty tego typu? A może sukces Raspberry Pi to tylko chwilowy zryw, dotyczący produktu, który trafił w istniejącą na rynku niszę?
Źródło: Przemysław Rumik za Geek.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu