Świat

W 2015 roku 10% smartphone'ów będzie napędzanych układami Intela

Paweł Grzegorz Iwaniuk
W 2015 roku 10% smartphone'ów będzie napędzanych układami Intela
Reklama

Obecność Intela w segmencie urządzeń mobilnych takich jak smartphone'y czy tablety jest kluczowa z punktu widzenia przyszłości tejże firmy. Biorąc pod...

Obecność Intela w segmencie urządzeń mobilnych takich jak smartphone'y czy tablety jest kluczowa z punktu widzenia przyszłości tejże firmy. Biorąc pod uwagę 2-3 letnie opóźnienie w popularyzacji i wprowadzaniu produktów na rynek, Intel poza dopracowaniem technologii, stoi przed innym trudnym zadaniem. Będzie nim próba przekonania producentów do wykorzystania układów x86 w ich urządzeniach. Co ciekawe, konkurencja daje Intelowi większe szanse niż większość komentatorów branży technologicznej.
Reklama

Prezes firmy ARM Holdings - Warren East w jednym z wywiadów stwierdził ostatnio, że według niego, w 2015 roku, układy Intela będą napędzały 5 lub nawet 10% wszystkich smartphone'ów dostępnych w sprzedaży. Przyznam, że według mnie jest to dość optymistyczna i szczodra prognoza, szczególnie gdy jej autorem jest szef firmy, która odpowiada za stworzenie technologii postrzeganej dzisiaj jako bezpośrednia konkurencja Intela oraz architektury x86.

Warren East nie zostałby jednak prezesem ARM gdyby nie miał podstaw do wygłaszania tego typu stwierdzeń. Niewątpliwie widzi on pewien trend, który pozwoli osiągnąć Intelowi istotną obecność w segmencie smartphone'ów. W prognozie Easta pojawia się również twierdzenie, wedle którego w tym samym czasie układy ARM będą napędzały 10 do 20% notebooków.

Trend który widzi East zakłada więc, że obie strony zabiorą sobie wzajemnie fragmenty rynku, w których dotychczas dominowała druga strona. Ciekawe, prawda? Nie sądzę jednak, aby wspomniana prognoza była realna. Dlaczego? Otóż, w większości przypadków nie ma żadnych przesłanek, aby producenci wytwarzający smartphone'y z ARM, nagle zaczęli produkować telefony napędzane Intelem lub wytwórcy notebooków z procesorami x86 nagle rozpoczęli produkcję komputerów z ARM.

Wspomniane architektury posiadają już wieloletnią historię obecności na rynku. Wytwórcy dysponują rozległą wiedzą w kwestii wdrażania ich w swoich produktach. W jaki sposób przekonać więc owe firmy do przewrócenia do góry nogami nawet części ich oferty? Ok, na pewno będziemy od czasu do czasu widzieli pojedyncze eksperymenty z ARM lub procesorami Intela. Nie ma jednak powodu, aby Samsung w którejś z kolejnych generacji smartphone'ów Galaxy zastosował układ Intela, tym bardziej, że koreański gigant część układów wytwarza samodzielnie.

Zgadzam się jednak z prognozą, że ARM oraz x86 uszczkną sobie wzajemnie fragmenty rynku. W 2015 roku będą to jednak wciąż nieistotne liczby. Większa zmiana zajmie zdecydowanie dłużej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama