Uncategorized

Vanilla Forum znalazło inwestora na 0,5 miliona dolarów

Grzegorz Marczak
16

Pewnie większość z was słyszała o bardzo lekki i swojego czasu modnym skrypcie forum o nazwie Vanilla. Swojego czasu na Antyweb też miałem uruchomione forum właśnie na tym skrypcie - jednak w moim przypadku bardzo daleki byłe od zachwytów - szczególnie, że reklamowana prostota oznaczała tak naprawdę...

Pewnie większość z was słyszała o bardzo lekki i swojego czasu modnym skrypcie forum o nazwie Vanilla. Swojego czasu na Antyweb też miałem uruchomione forum właśnie na tym skrypcie - jednak w moim przypadku bardzo daleki byłe od zachwytów - szczególnie, że reklamowana prostota oznaczała tak naprawdę brak dużej części niezbędnych moim zdaniem funkcji.

Wracając jednak go Vanilla - okazuje się, że ten darmowy i otwarty skrypt znalazł sponsorów (inwestorów) na pół miliona dolarów. Według informacji prasowych serwis posiada w tej chwili 300 tysięcy zarejestrowanych osób. Dodatkowo została uruchomiona hostowana wersja forum w domenie vanillaforums.com. Oczywiście są też konta premium, dzięki którym możemy podpiąć własną domenę i pozbyć się reklam emitowanych przez serwis. W przyszłości ma też dojść możliwość edytowania CSS-a, moduł analityczny i uproszczone logowanie.

Piszę o tym dlatego, że tego typu inwestycje są dla mnie jednak dość zagadkowe. Z jednej strony 500 tysięcy dolarów nie jest to duża kwota a baza klientów plus dobry brand pewnie mogą się zwrócić. Z drugiej strony kto w tych czasach uruchamia tylko forum dyskusyjne kiedy dookoła ma możliwość stworzenia za darmo całego serwisu społecznościowego gdzie forum jest tylko jednym z dodatków. Poza tym jeśli chodzi o skrypt for dyskusyjnych to rynek też nie jest przecież taki pusty - mamy zarówno małe i lekkie skrypty, jak również te z "wypasioną funkcjonalnością" a kończąc na profesjonalnych płatnych skyptach jak vbulletin.

Bardzo ciekawy jestem jak Vanilla przekonywała inwestorów i jaką wizję przyszłości im sprzedała? W czasach real time web, mikroblogów i całych tych nowoczesnych social mediów chyba nie tak łatwo jest namówić kogoś na inwestycje w skrypt blogowy wraz z darmowym hostingiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupinwestycjeforum