E-commerce

Handel używanymi rzeczami w Polsce kwitnie. Allegro ujawnia dane ze swojego serwisu

Grzegorz Ułan
Handel używanymi rzeczami w Polsce kwitnie. Allegro ujawnia dane ze swojego serwisu
8

Allegro podzieliło się dziś z nami ciekawymi danymi, odnoszącymi się do sprzedaży rzeczy używanych na Allegro Lokalnie. Zakupy z drugiej ręki cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko z uwagi na oszczędności - niższa cena, ale coraz ważniejszy staje się dla nas aspekt ekologiczny.

Według udostępnionych danych w raporcie z badania Online Resale in Poland 2021, przeprowadzonego przez PMR na zlecenie Allegro Lokalnie wynika, iż jest to obecnie już ogromny rynek - wartość używanych rzeczy w obiegu wtórnym osiągnęła poziom aż prawie 6 mld zł. Kupujemy je chętnie z uwagi na oszczędności - galopująca inflacja, i równie chętnie sprzedajmy z uwagi na ekologię - nie chcemy generować dodatkowych śmieci.

Marek Skomorowski, Head of C2C/Classifieds w Allegro Lokalnie:

Jeśli chodzi o Allegro Lokalnie, widzimy że nasi klienci coraz chętniej poszukują przedmiotów używanych w kategoriach takich jak dom i ogród czy kolekcje i sztuka - dzięki temu zanotowaliśmy w nich wzrost transakcji odpowiednio o 75% i 50%. Ze względu na nadchodzący okres grzewczy w ostatnim czasie widzimy szczególne zainteresowanie kategoriami, które są z nim związane - opałem, przewodami grzejnymi, kolektorami czy bojlerami.

Wspomniane badanie pokazuje, iż wyraźnie największą popularnością wśród kupujących używane rzeczy cieszą się produkty w kategoriach takich jak moda, którą wybiera 58% kupujących i elektronika - 35% oraz dom i ogród - 30%.

Rozbijając to na części pierwsze, w przypadku kategorii moda, są to najcześciej odzież damska - 68% i ubrania męskie - 34%. Z kolei, jeśli chodzi o elektronikę najchętniej kupujemy używane laptopy - 29% oraz małe AGD - 23% i słuchawki - 23%. Natomiast w kategorii dom i ogród pierwsza trójka przedstawia się następująco: dekoracje i ozdoby - 30%, rośliny - 27% i meble ogrodowe - 23%.

Oczywiście nie bez znaczenia jest tu też płeć, kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni kupują używane rzeczy z kategoria moda, a mężczyźni chętniej wybierają produkty z kategorii elektronika, artykuły motoryzacyjne oraz sportowe.

Źródło: Allegro.


Badanie Online Resale in Poland 2021 zostało zlecone przez Allegro Lokalnie i przeprowadzone przez PMR. Dane opierają się na odpowiedziach 2500 badanych dorosłych mieszkańców Polski. Zbieranie danych odbywało się metodą CAWI.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news