Microsoft

Windows 11 za darmo? Użytkownicy Windows 7, 8 i 10 z prawdopodobnie darmową aktualizacją do 11

Kamil Pieczonka
Windows 11 za darmo? Użytkownicy Windows 7, 8 i 10 z prawdopodobnie darmową aktualizacją do 11
1

Windows 7 kończy już 11 lat, ale nadal korzysta z niego według różnych wyliczeń nawet ponad 100 milionów osób na całym świecie. Microsoft od 6 lat próbuje przekonać ich do przesiadki na Windows 10, ale bez powodzenia. Z Windows 11 będzie próbował ponownie.

Windows 11 jako darmowa aktualizacja

Windows 11 ma oficjalnie zostać zapowiedziany już za niespełna tydzień, 24 czerwca, ale od kilku dni pojawia się na jego temat coraz więcej informacji. Gdy 6 lat temu Microsoft zapowiadał, że Windows 10 to system, który zostanie z nami na dłużej, byliśmy przekonani, że kolejnej "wersji" okienek już nie będzie. W tym czasie użytkownicy dostawali średnio co pół roku nową aktualizację, która jednak często okazywała się wadliwa, co negatywnie wpływało na jego opinię, szczególnie przez konserwatywnych użytkowników. To jedna z przyczyn ciągle dużej popularności Windows 7, systemu, który po prostu działa.

Czy wprowadzenie Windows 11 coś w tej kwestii zmieni? Nie jestem co do tego przekonany, ale wygląda na to, że Microsoft faktycznie planuje ponownie zachęcać posiadaczy starszych wersji swojego systemu do aktualizacji. Z informacji jakie udało się wyciągnąć z obrazu ISO, który krąży już po sieci, w Windows 11 jest mechanizm pozwalający na darmowy upgrade z Windows 7 i Windows 8. Prawdopodobnie taka możliwość będzie również dla posiadaczy Windows 10, bo jeszcze kilka miesięcy temu Sun Valley miało być zwyczajną, półroczną aktualizacją.

Sprawdź też:

Windows 11 wymagania systemowe

Windows 11 vs. Windows 10

Więcej szczegółów z pewnością poznamy w dniu premiery, która zapowiada się całkiem ciekawie. Microsoft musi dobrze uzasadnić zmianę numerku w wersji systemu i pewnie ma ku temu powody. Chodzi nie tylko o nową wersję menu Start czy inny kształt ikon, ale przede wszystkim o wygodniejszą obsługę dotykiem oraz istotne zmiany związane ze sklepem z aplikacjami, do którego dostęp będzie teraz znacznie szerszy dla deweloperów. W samej polityce firmy wiele się pewnie nie zmieni, Windows 11 będzie prawdopodobnie aktualizowany co pół roku i poczekamy kolejne kilka lat na wersję 12.

źródło: Windows Latest

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu