Apple

Usuwanie niechcianych aplikacji systemowych z iPhona i iPada coraz bliżej?

Paweł Winiarski
Usuwanie niechcianych aplikacji systemowych z iPhona i iPada coraz bliżej?
22

Na pewno każdy użytkownik sprzętu z iOS ma w swoim urządzeniu przynajmniej kilka aplikacji systemowych, których nie używa albo nawet nigdy nie uruchomił. Wygląda na to, że w nowej wersji systemu iOS pojawi się możliwość ich usunięcia.

Plotki dotyczące możliwości usuwania nieużywanych aplikacji systemowych w iOS pojawiły się już w ubiegłym roku, niewiele w tym temacie się jednak zadziało. Tymczasem w kodzie źródłowym iTunes znaleziono niedawno dane, które mogą potwierdzać implementację takiej funkcji wraz z premierą systemu iOS 10 lub jednej z kolejnych aktualizacji systemu Apple.

iOS i usuwanie aplikacji systemowych

Chodzi o pojawienie się dwóch nowych zapisów w metadanych iTunes - “isFirstParty” i “isFirstPartyHideableApp” dotyczących programów systemowych. Klucze te sugerują możliwość ukrywania/usuwania z telefonu aplikacji takich, jak Giełda czy Kompas. Możliwość usunięcia aplikacji systemowych pojawiła się w wypuszczonym niedawno Apple Configurator 2.2, rozwiązaniu dla klientów ze świata biznesu i edukacji. Nie jest jednak do końca jasne, czy takie zapisy w iTunes pozwolą na usunięcie, czy jedynie ukrycie aplikacji (zapis "hideable" sugeruje niestety jedynie to drugie).

Komu mogłaby przydać się taka funkcja? Na pewno najbardziej ucieszą się z niej posiadacze iPhonów w najmniejszej pojemnościowo opcjach.To oczywiście nie są aplikacje, których usunięcie nagle sprawi, że na 16 gigowym urządzeniu pojawi się jakaś znacząca ilość wolnego miejsca, ale chyba zawsze lepiej mieć w pamięci kilka własnych, nawet krótkich filmów, niż niechciane aplikacje? Większy porządek, dzięki mniejszej ilości ikon też się przyda. Telefony z Androidem dają w pewnym sensie możliwość wyboru - aplikacje systemowe zależą od producenta i podczas zakupu sprzętu jest to dla niektórych kryterium wyboru nowego smartfona. Jedne sprzęty pękają w szwach od dodatkowych, nieusuwalnych aplikacji, inne mają ich zdecydowanie mniej. W przypadku iPhonów nie ma oczywiście takiego wyboru.

Pozostaje pytanie, które appki będzie można usunąć i nadzieja, że nie będą to tylko małe programu typu Giełda czy Kompas. Niestety raczej wątpię, by ważący około 400 MB AppleWatch załapał się na listę, choć przecież nie każdy użytkownik iPhona planuje zakup zegarka Apple.

źródło: https://appadvice.com/post/not-just-a-rumor-users-will-soon-be-able-to-remove-apples-stock-ios-apps/709986

Sprawdź też: Jak odinstalować aplikacje

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneitunesiOS