Poradniki

Jak odinstalować aplikacje systemowe na smartfonie? Podpowiadamy

Błażej Wojciechowski
Jak odinstalować aplikacje systemowe na smartfonie? Podpowiadamy
0

Podpowiadamy, jak odinstalować aplikacje systemowe z urządzeń z Androidem i na telefonie iPhone. Jeśli korzystacie z rozwiązań konkurencji, warto skorzystać z tej funkcji.

Chyba każdy wie jak odinstalować aplikacje na komputerze. Do ich usuwania najczęściej korzystamy z odpowiedniej funkcji dostępnej w systemie Windows. W zależności od systemu, odinstalowanie aplikacji nieco się różni. Szukając porad jak odinstalować aplikacje Mac, najczęściej zwracaną informacją będzie, by przenieść je do kosza. Jednak nie jest to do końca prawdą. Głównie dlatego, że zostanie po nich sporo plików przechowywanych w różnych miejscach. W przypadku smartfonów również nie jest to skomplikowane. Do usunięcia aplikacji, także tych systemowych, na urządzeniu mobilnym. W tym krótkim poradniku dowiesz się jak jak odinstalować aplikacje w telefonie. Skupiać się tu będziemy przede wszystkim na tych systemowych. I choć wszystkich nie da się usunąć, wiele z nich można zwyczajnie wyłączyć i o nich zapomnieć.

Jak odinstalować aplikacje systemowe na Androidzie?

Jak odinstalować aplikacje systemowe Android? Pierwsze, co trzeba zrobić, to sprawdzić, czy można to zrobić. Nie każda zainstalowana przez producenta aplikacja może być odinstalowana. Jej funkcje są ważne dla działania systemu, więc części z nich nie możesz skasować. By sprawdzić, czy jest to możliwe, najprościej będzie sprawdzając je w Ustawienia > Aplikacje. Na liście wyświetlanych na ekranie pozycji odnajdź te, które chcesz usunąć z telefonu. Sprawdź czy pojawia się opcja ich usunięcia. Kliknij w nią, by rozpocząć usuwanie ustawień, aktualizacji i jej danych z dysku. Jeśli nie ma takiej opcji, oznacza to, że producent nie przewidział możliwości jej usunięcia przez użytkowników.

Gdy pliki zostaną usunięte, nie będzie już można uruchomić tej aplikacji. Będzie trzeba ją ponownie pobrać. A do tego przyda się sklep Google Play (lub inny) gdzie dostępne są tysiące aplikacji i gier do pobrania. Sposobem na ominięcie ograniczeń jest tzw. root, który umożliwia wykonane bardziej skomplikowanych operacji na telefonie. W tym artykule nie znajdziesz informacji, jak to zrobić. Nie będziemy się dzielić instrukcjami, gdyż w niektórych przypadkach może to się to źle odbić na poprawnym działaniu telefonu. Pamiętaj, że taka ingerencja w system może wywołać sporo problemów. To także strata czasu czasu na ponowne instalowanie oprogramowania systemowego. Prosimy więc o ostrożność.

Czy da się odinstalować aplikacje systemowe na telefonie iPhone?

A jak odinstalować aplikacje systemowe na iOS? W temacie aplikacji Apple na przestrzeni ostatnich lat wiele się zmieniło. Firma nie pozwalała usuwać programów, które były domyślnie instalowane na iPhone'ach. A wszystko dlatego, że były mocno powiązane z samym systemem. Na przestrzeni kilku ostatnich wersji iOS to się zmieniło. Przytrzymaj palec na ikonie aplikacji, którą chcesz usunąć, do momentu pojawienia się nowego okienka. Wyświetlany na czerwono tekst poinformuje, że można ją odinstalować lub usunąć z ekranu głównego. Ta druga opcja przyda się przede wszystkim w sytuacji, gdy danej aplikacji nie da się usunąć - można ją tylko ukryć. Wyszukiwanie tytułów lub korzystanie z kategorii (widocznych na ostatnim ekranie iPhone'a) to najprostszy sposób na zarządzanie apkami z ekranu głównego. Usunięte tytuły można pobrać ze sklepu aplikacjami App Store. Te krótkie porady wystarczą, by dowiedzieć się jak odinstalować aplikacje iPhone.

Jak odinstalować aplikacje i usunąć jej dane?

Aplikacje i gry firm trzecich można bez większego problemu wyszukać w ustawieniach i odinstalować. Zarówno na Androidzie, jak i iOS. Opcję usuwania znajdziesz w menu ustawień (telefon z Androidem) lub przytrzymując palcem ikonę (iOS) aż pojawi się odpowiednia komenda. Wciśnij przycisk usuń / odinstaluj i gotowe. w Ustawieniach aplikacji na Androidzie znajdziesz możliwość usuwania samych danych, bez odinstalowywania aplikacji. W ten sposób możemy czyścić cache telefonu. Dane aplikacji na iOS też można usunąć przechodząc do Ustawienia > Ogólne > iPhone (miejsce). Opcja Odinstaluj aplikację zwolni pamięć przez nią używaną, ale pozostawi dokumenty i dane bez zmian. By je całkowicie usunąć należy wybrać, w sposób oczywisty, opcję Usuń.

Choć nie każdą aplikację systemową da się usunąć, wiele z nich można wyłączyć - w szczególności, gdy chcesz korzystać np. z innych dostawców treści. Pozwoli to m.in. na odciążenie samego telefonu. Jego pamięć nie będzie wymagana do obsługi części działających w tle procesów. Proces ten jest odwracalny i w każdej chwili apka może zostać przywrócona, by działała jak dotychczas. By to zrobić, znajdź ją na liście zainstalowanych programów i włącz ją w ustawieniach.

Zajrzysz też do naszych innych poradników. Dowiesz się w nich jak odinstalować aplikacje na laptopie, w tym jak odinstalować aplikacje Windows 10 i Mac. Zobacz też jak korzystać z produktów Google, w tym Gmail na telefonie.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu